Co oznacza DEN w rajstopach? Odpowiadamy!

Written by
DEN w rajstopach

Rajstopy na szczęście przestały już kojarzyć się z prezentem na Dzień Kobiet. Ale nadal jest to podstawowy element damskiej garderoby. W naszym klimacie przydają się przez większą część roku i trudno sobie wyobrazić życie nowoczesnej kobiety bez dobrze dobranych rajstop. A paniom plus size przydają się wyjątkowo. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać rajstopy do stylizacji. Zaraz po rozmiarze, najważniejszą informacją o rajstopach jest wskaźnik DEN. Co on właściwie oznacza?

Czym jest DEN?

Skrót DEN oznacza denier – jest to jednostka określająca gęstość liniową włókien syntetycznych. Odnosi się więc nie tylko do rajstop i pończoch, ale głównie z tymi produktami jest kojarzona. Mówiąc prościej – im większe DEN tym grubsze i mniej transparentne rajstopy. Jeden DEN oznacza wagę 1 grama dla włókna o długości 9 tysięcy metrów. Łatwo sobie wyobrazić jak cieniutkie jest takie włókno. Tak lekkich rajstop nie da się wyprodukować. Na rynku można znaleźć egzemplarze o minimalnej wartości od 6 do 12 DEN. To rajstopy bardzo cieniutkie, pozbawione wzmocnień i raczej niedostępne w większych rozmiarach. Jakie DEN mogą więc wybierać puszyste Panie?

DEN Od 15 do 40

Rajstopy o takich grubościach są zdecydowanie najbardziej popularne. Świetnie sprawdzają się zarówno u szczupłych, jak i zaokrąglonych kobiet. DEN 15 i 20 to bielizna półprzezroczysta, delikatna i bardzo elegancka. Mimo lekkości jest wystarczająco wytrzymała i odporna, bez względu na rozmiar. Najbardziej klasyczny model czarnych cienkich rajstop w rozmiarze XXL można znaleźć tutaj.

Czterdziestki to równie eleganckie i subtelne rajstopy przeznaczone na chłodniejsze dni. Są grubsze, ale nadal częściowo transparentne. Będą idealne wiosną i jesienią. 40 DEN daje przyjemną strukturę, jest wygodne i dużo łatwiej się zakłada. W rozmiarze XL sprawdza się wyjątkowo dobrze, także dlatego, że jest bardziej wytrzymały. Po za tym potrafi zamaskować pewne niedoskonałości i dobrze się prezentuje. Warto wypróbować rajstopy relaksujące 40 DEN.

Powyżej 60 DEN

Kiedy zrobi się naprawdę zimno, wcale nie trzeba rezygnować ze spódnicy. Z odsieczą przybywają rajstopy nieprzezroczyste, czyli od 60 DEN wzwyż. Wbrew pozorom, nawet osiemdziesiątki, czyli mocno kryjące pończochy, mogą być eleganckie i stylowe, zwłaszcza te z dodatkiem lycra.  Najgrubsze rajstopy dostępne na rynku mają wartość nawet 300 DEN. Wszystkie produkty powyżej 120 DEN będą bardzo ciepłe, miękkie i zazwyczaj produkowane z bawełny lub z jej dodatkiem. Tak grube rajstopy nie będą odpowiednie do wieczorowej sukienki, ale świetnie się sprawdzą na spacerze, zwłaszcza w duecie z płaszczem i botkami na obcasie.

Article Tags:
·
Article Categories:
Ciekawostki · Lifestyle

Comments are closed.

Shares