Pomiarów odległości dokonuje się powszechnie w geodezji, coraz częściej w przemyśle, branży budowlanej. Dlaczego to taka ważna czynność? W wielu przypadkach inspektor nie może dotrzeć do kontrolowanego obiektu, czy to ze względów bezpieczeństwa, czy środowiskowych, technicznych. W takich zadaniach przydają się przemysłowe czujniki do pomiaru odległości.
Wiele technik detekcji do wyboru i ciekawe zastosowania
Nowoczesne czujniki do pomiaru odległości wykluczają kontakt kontrolera z obiektem, a to niesie ze sobą kilka ciekawych konsekwencji, chociażby przy analizie obiektów niezwykle wrażliwych, małych, prototypów. Techniki pomiarowe muszą dopasować się do specyfikacji produkcji. To znaczy, że czujniki często muszą oceniać produkty dopiero pomalowane, albo znajdujące się jeszcze w obróbce. To oczywiście przykłady, ale mówią o wyraźnym oddzieleniu czujnika od obiektu przy jednoczesnym zachowaniu precyzji pomiaru. Do powszechnych technik pomiarowych należą ultradźwięki oraz lasery. Czujniki charakteryzują się różnym stopniem czułości i zgodności pomiaru. Niektóre czujniki muszą pracować w większych temperaturach, a to zawęża wybór sprawdzonych marek. Krótko mówiąc trudno o uniwersalny czujnik do pomiaru odległości, ale wszystko zależy od specyfikacji produkcji, potrzeb przedsiębiorstwa, czy kontrolera.
Czego oczekiwać od dobrych czujników?
Od profesjonalnego czujnika do pomiaru odległości oczekuje się przede wszystkim dokładności i możliwości elastycznego ustawienia, nawet w sporej odległości od mierzonego obiektu. Urządzenia prezentują wyniki nie tylko w formacie dwuwymiarowym, ale również trójwymiarowym. Dzięki temu operator otrzymuje dane do bardzo intuicyjnej oceny. Czujniki analizują obiekty stacjonarne i znajdujące się w ruchu. Technologie pomiarowe to popularne uzupełnienie automatyzacji produkcji. Skanery udoskonalają strategię kontroli jakości i z reguły wykluczają błąd ludzki.
Wiele praktycznych zastosowań, szczególnie w automatyce przemysłowej
Detekcja przemieszczania i odległości obiektów przydaje się przy projektowaniu opakowań i ułatwia zużycie materiałów nawiniętych na różne powierzchnie. Czujniki reagują nawet na materiały organiczne i transparentne. Jakość technologii zależy w dużym stopniu od sprawności układu optycznego oraz zastosowanego oprogramowania, czy metody detekcji. Detekcja działa szczególnie dobrze na obszarach niebezpiecznych, zagrożonych wybuchem, albo w przestrzeni napromieniowanej. Prawidłowy pomiar odległości to fundament dla automatyki przemysłowej. Wszystkie zebrane wyniki można z czasem porównywać i wyciągać wnioski korzystne dla zakładu produkcyjnego.
W jaki sposób podejść do inwestycji?
Im szybszy czas odpowiedzi, tym z reguły lepiej przy inwestycji w czujnik do pomiaru odległości. Przyda się na pewno spora rozdzielność, praca w zróżnicowanych temperaturach, dopasowanie funkcji do potrzeb, czy to przez bezpośredniego producenta, czy dołączone oprogramowanie. Ważna zaleta czujników laserowych to widoczność najdrobniejszych elementów.