Decyzja o umieszczeniu bliskiej osoby w domu opieki nigdy nie należy do łatwych. Zatroskanych krewnych martwi nie tylko to, czy w takim miejscu potrzebująca schorowana osoba będzie miała odpowiednią opiekę, ale także , czy będzie to się wiązało z dużymi nakładami finansowymi. Czego więc konkretnie można się spodziewać i z jakimi wydatkami warto się liczyć?
Dom opieki – dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?
Wbrew pozorom, domy opieki nie są miejscem przeznaczonym tylko i wyłącznie dla ludzi w podeszłym wieku, którzy nie mają już siły i możliwości aby zadbać o swoje codzienne podstawowe potrzeby. Mimo tego, że często właśnie tacy pacjenci tam trafiają, to jednak istnieje również możliwość, aby umieścić tam potrzebującą bliską osobę niepełnosprawną, jeżeli dotychczasowy opiekun nie może dalej w pełni się jej poświęcić. Dom opieki może również być tymczasową opcją, a pensjonariusz może przebywać w nim kilka dni w tygodniu.
Za co trzeba zapłacić, umieszczając bliską osobę w domu pomocy?
Na początku warto pamiętać o tym, że każda tego typu placówka może mieć swój indywidualny cennik, dlatego przed podjęciem decyzji o oddaniu tam kogoś bliskiego, warto po prostu zrobić małe rozeznanie. Prywatne domy opieki o wysokim standardzie z pewnością będą droższe, od tych, gdzie warunki mieszkaniowe nie są tak komfortowe. Cena będzie się także różnić w zależności od tego, jakie dodatkowe zajęcia i zabiegi oferuje ośrodek. Co jeszcze może mieć wpływ na cenę?
- Lokalizacja. Podobnie, jak w przypadku domów mieszkalnych, duży wpływ na koszt zakwaterowania będzie mieć okolica, w jakiej znajduje się dom pomocy, odległość od większych miast, tereny zielone.
- Rodzaj wyżywienia.
- Ilość czasu, jaką osoba tam umieszczona miałaby spędzać w ośrodku.
Dodatkowe masaże, wizyty lekarskie, czy też dojazd zazwyczaj nie zawierają się w cenie pobytu.
Ile kosztuje pobyt w domu opieki?
Umieszczenie bliskiej osoby w prywatnym ośrodku może kosztować nawet około 4000 zł. miesięcznie. Koszty w całości ponosi pensjonariusz lub jego rodzina. Niestety bardzo często wysokość emerytury nie pozwala na to, aby pokryć taką kwotę, stąd w niektórych sytuacjach możliwe jest chociażby uzyskanie dofinansowania, jednak należy przedstawić odpowiednie dokumenty, potwierdzające niskie dochody i oczywiście czekać na rozpatrzenie wniosku.
Różnice w opłatach za poszczególne domy opieki mogą być całkiem spore, dlatego kiedy zachodzi potrzeba skorzystania z ich pomocy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie czego tak właściwie potrzebujemy i, czy wszystko to, co zawiera w sobie oferta jest rzeczywiście konieczne. Dobrze wyposażone ośrodki, w których seniorzy i osoby niepełnosprawne mają wysoki komfort zamieszkania oraz doskonałe warunki do rehabilitacji i wypoczynku często są bardzo drogie, jednak warto pamiętać, że można zdecydować się na pomoc doraźną.