Drogi dojazdowe do placu budowy to niezwykle ważna część inwestycji. Od jakości ich wykonania zależy bezpieczeństwo pracowników oraz ciężkiego sprzętu, a także wygoda i tempo prowadzonych prac. Nowoczesna technologia sprawia, że drogi tymczasowego tego typu mogą być wykonywane z różnych materiałów. Sprawdźmy, z czego powstają współczesne drogi dojazdowe i czym się charakteryzują.
Czym są i z czego powstają drogi dojazdowe do placu budowy?
Na żadnej budowie nie może zabraknąć stabilnego i bezpiecznego dojazdu. Jego rolę pełnią tymczasowe drogi dojazdowe. Służą przede wszystkim do transportowania materiałów budowlanych oraz poruszania się ciężkiego sprzętu po nieutwardzonym gruncie. Zastosowanie wysokiej jakości dróg tymczasowych pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i maszyn, a także na poprawę efektywności prowadzonej inwestycji. Obecnie drogi dojazdowe powstają z różnych materiałów, a szczegółowe informacje o nich podano poniżej.
Płyty betonowe
Przez lata standardowym wyborem były drogi dojazdowe z płyt betonowych. Wiązało się to przede wszystkim z brakiem tańszych i równie wytrzymałych alternatyw. Płyty z betonu ważą jednak nawet po kilkaset kilogramów, dlatego do ich położenia niezbędne jest zaangażowanie ciężkiego sprzętu. Cały proces jest nie tylko czasochłonny, ale również kosztowny, co może zmniejszyć planowane zyski z prowadzonej inwestycji oraz wydłużyć czas jej realizacji.
Płyty kompozytowe
Doskonałą alternatywą pozostają płyty kompozytowe. Do ich montażu wystarczy dwóch sprawnych monterów. Wszystko dlatego, że cechują się małą wagą i jednocześnie posiadają parametry wytrzymałościowe bardzo zbliżone do betonu. Dzięki temu stały się ekologicznym i nowoczesnym zamiennikiem, który coraz częściej spotkamy na budowach w całej Polsce. Wśród materiałów kompozytowych wysoką jakością cechują się m.in. maty TuffTrak. Są elastyczne i wygodne w użytkowaniu. Należą one do najlżejszych systemów płyt drogowych będących w użyciu.
Drogi tymczasowe z drewna
Na co dzień wykorzystuje się również płyty z drewna, jednak do ich położenia również niezbędny jest specjalistyczny sprzęt ciężki. Kosz produkcji, montażu i demontażu drewnianych elementów może być wysoki, a cały proces wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. To sprawia, że rozwiązanie to zdecydowanie nie należy do najpopularniejszych na rynku.
Płyty aluminiowe
Większym zainteresowaniem cieszą się płyty aluminiowe, choć do ich montażu również niezbędny będzie sprzęt. Płyty cieszą się długą żywotnością i solidnością. Tego rozwiązanie powstaje z wielu elementów, dzięki czemu ciężar pojazdów rozkłada się równomiernie po płycie, a same moduły nie rozjeżdżają się. Atutem tego wyboru jest to, że drogi z płyt aluminiowych można położyć stosunkowo szybko i tanio.
Drogi z kruszywa
Ostatnim z popularnych wyborów są drogi dojazdowe z kruszywa. Można pod nie wykonać dedykowane podłoże, jednak nie jest to konieczne. Tworzenie drogi polega na wysypaniu na gruncie warstwy kruszywa, które stabilizuje grunt. Droga ta jednak jest stosunkowo małej wytrzymałości i może dochodzić do sytuacji, że w wyniku rozjeżdżenia wymagane będzie dosypywanie kruszywa. Pewne trudności mogą być również związane ze sprzątnięciem tego typu drogi po skończonej inwestycji.