Druk etykiet – współczesne wymagania

Written by
druk etykiet

Etykieta to nic innego, jak znak rozpoznawczy danego produktu, a także zbiór najważniejszych informacji o nim. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z produktami spożywczymi, chemicznymi, czy też odzieżą, zakres zawartych na etykiecie informacji będzie różny. Zawsze jednak muszą spełniać odpowiednie wymogi prawne oraz potrzeby konsumentów. Czym dokładnie są etykiety i jakie współczesne wymagania powinny spełniać?

Czym są etykiety?

Mianem etykiety określa się wydrukowany, napisany, odbity, tłoczony lub też przygotowany w inny sposób zbiór informacji, który dołączony jest do opakowania produktu lub bezpośrednio na nie naniesiony. Najczęściej jest to papierowy lub foliowy element, który znajduje się bezpośrednio na produkcie i pozwala określić jego zawartość, czas przydatności do spożycia w przypadku produktów spożywczych, numer partii, a także inne kluczowe informacje.

Poza funkcją informacyjną, dobre etykiety to również istotny przekaz marketingowy. Zawierają logotyp producenta, znak danej marki, czy też odpowiednią kolorystykę zgodną z tożsamością firmy. Połączenia aspekty marketingowego z rzetelną informacją o produkcie powinno być podstawą tworzenia każdej etykiety. Oczywiście producenci nie mają pełnej dowolności w ich przygotowywaniu. Wygląd oraz listę niezbędnych informacji na etykietach determinują wymogi prawne.

Wymogi prawne w zakresie etykiet

Z punktu widzenia przedsiębiorcy bardzo ważne jest zapoznanie się z Art. 21 ust. 1. ustawy Prawa przedsiębiorców. To w tym ustępie zawierają się informacje dotyczące elementów, które wymagane są na etykietach wszystkich produktów wprowadzanych do obrotu w Polsce. Według tego dokumentu na etykiecie muszą znaleźć się takie informacje jak: nazwa producenta, adres jego siedziby, informacje identyfikujące towar. To bardzo ogólne informacje. Te szczegółowe określane są przez poszczególne ustawy regulujący zasady panujące w danej branży. Np. w branży spożywczej niezwykle istotny jest skład produktu, jego wartości odżywcze, sposób przygotowania lub przechowywania produktu, a także data przydatności go do spożycia. Kolejna istotna pod kątem szczegółów etykiety jest branża chemiczna. Brane pod uwagę jest przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników środków chemicznych.

Wydajna drukarka etykiet to podstawa

Dużym ułatwieniem w produkcji etykiet jest odpowiednio dobrana drukarka. Dobrym wyborem będzie drukarka etykiet Epson. Producent posiada w swojej ofercie kilka linii wysokiej jakości produktów, które umożliwiają drukowanie etykiet na dużą skalę. Wśród klientów dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. serie CW-CT500, CW-C400e, czy też ColorWorks C831. Posiadają specjalne oprogramowanie dostosowane do współczesnych wymagań i umożliwiające w prosty sposób stworzenie etykiety. Ponadto wzory można zapisać, co ułatwia ich ponowne wykorzystanie.

Dzięki temu etykiety będą powtarzalne, a ich produkcja znacznie utrudniona. Drukarki etykiet Epson pozwalają na tworzenie kolorowych etykiet, a także optymalizację kosztów ich wydruku. W związku z tym są niezwykle cenione przez wymagających klientów. Ich funkcje są w pełni dopasowane do realiów polskiego rynku, wymogów prawnych i potrzeb konsumentów.

Article Categories:
Biznes

Comments are closed.

Shares