W branży budowlanej dźwig to jedna z podstawowych maszyn. Wykorzystuje się różne rodzaje tych urządzeń, zarówno stacjonarne, jak i mobilne. Jednym z nich jest pojazd typu HDS. Służy on jednocześnie do transportu oraz rozładunku materiałów budowlanych, ale nie tylko. Wysłanie materiałów budowlanych na plac budowy pojazdem, który wyposażony jest w tego typu dźwig, znacznie ułatwia rozładunek.
Jak działa dźwig HDS?
Popularny w branży budowlanej HDS to hydrauliczny dźwig samochodowy. Takie urządzenia mogą podnosić materiały o masie nawet do kilkunastu ton. Przed włączeniem urządzenia o dużym udźwigu, konieczne może być rozstawienie specjalnych łap hydraulicznych, które zapewniają lepszą stabilizację pojazdu. Działanie dźwigu HDS zapewnia pompa hydrauliczna. Jest ona napędzana silnikiem samochodu. Dźwigi mogą różnić się od siebie długością ramienia, sposobem mocowania rozładowanego przedmiotu i przeznaczeniem. Do obsługi hydraulicznego dźwigu samochodowego potrzebne są specjalistyczne uprawnienia.
Prawidłowa eksploatacja dźwigów HDS
Podstawowy podział hydraulicznych dźwigów samochodowych obejmuje urządzenia klasyczne, które wyposażone są w hak, a także pojazdy do załadunki i rozładunku drewna. W drugim przypadku niezbędne jest odpowiednie ramię wyposażone w szczęki do chwytania drewnianych bali. Wszystkie pojazdy HDS podlegają dozorowi technicznemu. W przypadku urządzeń o udźwigu przekraczającym 3,2 tony jest to dozór pełny, a przy mniejszych możliwościach ograniczony. Niezbędne jest przeprowadzanie doraźnych i cyklicznych badań technicznych, szczególnie w kwestii szczelności układu hydraulicznego. Wydawana przez Urząd Dozoru Technicznego decyzja o dopuszczeniu dźwigu do eksploatacji ma ważność roku, a w przypadku dozoru ograniczonego dwóch lat.
Zastosowanie dźwigów HDS w różnych branżach
Podczas transportu towarów o dużej masie między firmami rozładunkiem mogą zająć się operatorzy wózków widłowych. Sytuacja komplikuje się w chwili, gdy trzeba przewieźć transport materiałów budowlanych na plac budowy. Wówczas stosuje się dźwigi HDS, które są przystosowane do rozładunku przewożonego towaru w dowolnym miejscu. W trakcie jazdy ramię dźwigu pozostaje złożone i nie wystaje poza obrys pojazdu. Ułatwia to załadunek maszyn przemysłowych i ciężkiego sprzętu, który nie posiada własnego systemu jezdnego. Hydrauliczny dźwig samochodowy może pracować w różnych warunkach, także w trudnym terenie. Z dźwigów HDS można korzystać także podczas wysokościowych prac montażowych, załadunku drzew po wycince czy montażu prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych.
Pojazdy wyposażone w dźwigi często wykorzystywane są podczas montowania pokryć dachowych. Podczas pracy z dźwigiem HDS należy zachować szczególną ostrożność. Montaż dodatkowych akcesoriów lub uchwytów pozwala poradzić sobie z rozładunkiem nawet nietypowych towarów.