Ogromna eskalacja sprzedaży internetowej oraz branży e-commerce wymusiła konieczność zastosowania organizacji pracy najwyższej jakości. Proces łańcucha dostaw jest bardzo złożony i polega na płynnej kooperacji wielu elementów, w tym właśnie jednostki magazynowej. Standardowe rozwiązania nie są już wystarczające, a w celu zagwarantowania pełnej optymalizacji procesu, warto pozyskać wsparcie technologiczne. Inteligentny magazyn jest kompleksowym połączeniem wydajności oraz redukcji kosztów.
Magazyn przyszłości – co to jest?
Przestrzeń magazynową można określać mianem inteligentnej, gdy spełnia kilka kluczowych aspektów. Głównym określeniem, które stanowi rdzeń całej przestrzeni, jest automatyzacja. To zjawisko zachodzi przede wszystkim w obszarze wymiany informacji i ma za zadanie ograniczyć czynnik ludzki.
Efektywność nowoczesnych przedsiębiorstw uzyskiwana jest dzięki generowaniu i analizowaniu kluczowych danych. Zbierane w ten sposób sygnały integrują się z pracą samego magazynu, łańcuchem dostaw oraz ostatecznym klientem, przez co przebieg całej operacji jest sprawny, szybki i produktywny.
Dobrym przykładem narzędzia posługującego się zebranymi danymi jest system WMS. Warehouse Management System został zaprojektowany dla pełnego wsparcia operatorów logistycznych oraz magazynowych, a jego funkcjonalność jest naprawdę szeroka. Popularność metody wiążę się z uniwersalnością wykorzystania. Umożliwia ona bowiem delegowanie i zarządzanie zleceniami, kompletację zamówień oraz ograniczanie potencjalnych pomyłek, a nawet śledzenie pojedynczej sztuki asortymentu na każdym etapie działania.
Konkurencyjność oraz innowacyjność firm jest związana również z innym czynnikiem, a mianowicie adaptacją i wprowadzaniem zmian. WMS pozwala na generowanie raportów i analiz, dzięki czemu istnieje możliwość implementacji ulepszeń i ciągłego podnoszenia jakości usług.
Robot i człowiek
Pozostały aspekt automatyzacji to wyposażenie magazynu oraz sprzęt do obsługi hali. Należy pamiętać, że zastosowane rozwiązania powinny wyeliminować obecność pracy manualnej lub przynajmniej ograniczyć ją do minimum. Prawidłowe wykorzystanie maszyn zwiększa tempo wykonywanych prac, a także umożliwia obsługę znacznie cięższych elementów. Co więcej, tryb pracy nie jest ograniczony zmęczeniem materiału i może charakteryzować się trybem 24-godzinnym.
Wpływ technologii obserwuje się również w gotowych rozwiązaniach magazynowych. Specjalnie zaprojektowane regały, a także antresole magazynowe zapewniają łatwość i biegłość obsługi. Zainstalowane przenośniki taśmowe oraz sortery usprawniają operowanie zamówieniami, dzięki czemu przestrzeń magazynowa pozostaje w ciągłej gotowości do realizowania bieżących zamówień. Ma to ogromny wpływ na generalny przebieg łańcucha dostaw, a zwłaszcza partnerów zajmujących się transportem.
Korzyści przyszłości
Kombinacja automatyzacji danych oraz inteligentnego wyposażenia, jest kluczem do osiągnięcia statusu eksperta oraz atrakcyjności w sektorze magazynowym. Operatorzy logistyczni wielokrotnie deklarują większą chęć współpracy z podmiotami gwarantującymi wydolność procesów, nawet kosztem wyższej ceny usług.