Obecnie coraz więcej osób zmaga się z niedosłuchem. Problem dotyczy dzieci i dorosłych. Ci, którzy zdecydowali się na zakup takiego urządzenia, muszą wiedzieć, jak prawidłowo o nie zadbać, aby służył możliwie najdłużej i najlepiej. Dotyczy to zarówno przechowywania, noszenia, wymiany baterii, jak i odpowiedniej higieny.
Woda, czyli największy wróg aparatów słuchowych
Szczególną uwagę należy zwrócić na wodę i wilgoć, Po dostaniu się jej do baterii może dojść do poważnej usterki. Warto więc uważać na aparat podczas deszczu, śniegu czy wzmożonego wysiłku i nadmiernego potu. Nie powinno się zostawiać aparatu także w wilgotnej łazience. Gdy jednak pojawi się podejrzenie o wilgoci, która dostała się do wnętrza urządzenia, należy otworzyć go na noc lub umieścić w osuszaczu.
Jak dbać o urządzenie zimą i latem?
Obie pory roku stawiają posiadaczy aparatów słuchowych przed nie lada wyzwaniem. O sprzęt należy dbać przez cały rok, ale lato i zima są ogromnym zagrożeniem dla elektronicznego urządzenia. Dotyczy to wcześniej wspomnianej wilgoci podczas nadmiernego pocenia. Podczas dużych upałów może dojść różnie do przegrzania się baterii sprzętu. Niska temperatura również może mieć negatywne konsekwencje dla pracy akumulatora urządzenia.
Jak jeszcze można dbać o aparat słuchowy?
Oprócz wilgoci oraz niskiej i wysokiej temperatury, na prawidłowe działanie aparatu słuchowego mają wpływ takie czynniki, jak wstrząsy czy upadki. W przypadku upuszczenia na twardą podłogę, tak samo, jak w odniesieniu do innych aparatur, elementy zewnętrze lub wewnętrzne mogą się połamać. Jak więc tego uniknąć? Podczas zdejmowania czy zakładania urządzenia poleca się zachować szczególną ostrożność. O aparat trzeba dbać także podczas wakacji i długo wyczekiwanego urlopu. Wyprawa na plażę i niekorzystny wpływ piasku, słonej wody czy kosmetyków do opalania to typowe zagrożenia w czasie wakacji. Należy więc ograniczyć dotykanie aparatu do minimum.
W dzisiejszych czasach aparaty słuchowe dostosowuje się do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Warto więc wiedzieć, jak o nie dbać, aby mogły służyć przez wiele lat. Dotyczy to nie tylko czyszczenia i przechowywania urządzenia, ale także unikania zagrożeń, które mogą negatywnie wpłynąć na baterię czy obudowę urządzenia.