Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły?

Written by
stres szkolny

Zdalne nauczanie towarzyszyło najmłodszym przez wiele miesięcy. Powrót do trybu stacjonarnego dla dzieci może być okazją do spotkania się z rówieśnikami oraz szansą na efektywniejszą naukę. Nie brakuje jednak uczniów, którym stres szkolny bardzo utrudnia taką formę zdobywania wiedzy. Jak sobie z tym poradzić?

Nowa sytuacja – stare problemy

Powrót do nauki stacjonarnej może być szczególnie trudny dla uczniów, dla których już wcześniej nawiązywanie relacji społecznych bywało nie lada wyzwaniem. Nie każde dziecko radzi sobie z kontaktami z innymi, a pozostawienie ich w wirtualnym świecie było do tej pory bardzo wygodne. Brak pomocy może pogłębiać ten problem, doprowadzając do odosobnienia, uczucia wykluczenia, a nawet zachowań agresywnych. Wsparcie psychologa dziecięcego będzie więc na wagę złota. Doświadczony ekspert przeprowadzi wywiad, zdiagnozuje problemy oraz zaproponuje skuteczne metody na ich rozwiązanie.

Efekty nauki zdalnej a powrót do szkoły

Dzieci, które przyłożyły się do nauki w trybie zdalnym i systematycznie realizowały postawione cele, powinny stosunkowo łagodnie znieść powrót do szkoły. Jednak dla wielu uczniów zmiana nawyków była bardzo trudna, co odbiło się na ocenach. Mówiąc wprost – pojawiły się znaczne zaległości. Obawy najmłodszych dotyczą więc trudności w nauce, niełatwych sprawdzianów, a niekiedy również ważnych egzaminów.

Nauczyciele powinni doskonale rozumieć te problemy, a wielu z nich podkreśla, że zdalne nauczanie nie mogło być tak skuteczne, jak to prowadzone w szkole. Dobrą praktyką będzie więc rozmowa z wychowawcą o rozwiązaniach, jakie wprowadzi szkoła dla uczniów z zaległościami. Mogą być to np. zajęcia pozalekcyjne. Ponadto warto uczestniczyć w zebraniach dla rodziców, na których poruszane są bardzo ważne problemy (w tym stres szkolny).

Dlaczego warto odwiedzić psychologa?

Niepokojące zachowania związane z powrotem do szkoły mogą być spowodowane nie tylko zwyczajnym stresem. Najmłodsi bardzo często zmagają się z licznymi zaburzeniami psychicznymi, a wtedy jedynie doświadczony psycholog dziecięcy okaże oczekiwane wsparcie. Nauka pod okiem rodziców może ujawnić np. zespół Aspergera, dysleksję czy nadpobudliwość, która również przyczynia się do problemów w nauce.

Nie jest tajemnicą, że dzieci, które uczą się w domu dużo łatwiej popadają w uzależnienie od komputera. Sprzęt nie służy im wyłącznie do nauki, ale również pozwala odstresować się przy ulubionych grach czy filmach. Często pociechy na wiele godzin zagłębiają się w wirtualnym świecie, co z pewnością nie sprzyja zdobywaniu wiedzy.

Ponadto w sieci czają się liczne niebezpieczeństwa, a najmłodsi mogą paść ofiarą cyberprzemocy. Zagrożenia te należy błyskawicznie wyeliminować, aby dziecko mogło skupić się na wykonywaniu zadań szkolnych. Zwyczajna rozmowa nie zawsze jest skuteczna, warto więc odwiedzić dobrego psychologa dziecięcego. Wówczas powrót do szkoły po długim czasie spędzonym w domowym zaciszu stanie się dużo łatwiejszy.

Article Categories:
Lifestyle

Comments are closed.

Shares