Menopauza jest szczególnym momentem w życiu niejednej kobiety. Uderzenia gorąca, suchość pochwy, dyskomfort psychiczny – to tylko część nieprzyjemnych objawów towarzyszących stopniowemu spadkowi estrogenów. Jak poradzić sobie z tego typu zjawiskami? Ten temat porusza dzisiejszy wpis.
Suchość pochwy podczas menopauzy – co zrobić?
Klimakterium, czyli okres utraty płodności oznacza spadek produkcji żeńskich hormonów. Naturalną konsekwencją menopauzy jest suchość pochwy, objawiająca się uczuciem suchości, pieczenia, napięcia i swędzenia okolic intymnych. Brak odpowiedniego nawilżenia potęguje uczucie dyskomfortu, a także naraża kobietę na wystąpienie infekcji w tych okolicach. Z tego powodu, suchość pochwy po 40. nie powinna być ignorowana.
Leczenie tego typu dolegliwości odbywa się za pomocą preparatów nawilżających, występujących w formie globulek lub maści. Produkty tego typu mają za zadanie zregenerować pochwę oraz przywrócić błonom śluzowym ich właściwe pH. Kuracja preparatem na suchość pochwy trwa zazwyczaj od 1 do 2 tygodni.
Co ważne, suchość pochwy po 40-stym roku życia jest dość powszechnym zjawiskiem. W związku z tym, warto posiadać w domowej apteczce chociaż jeden preparat przeznaczony do nawilżania okolic intymnych. Warto też stosować go profilaktycznie przed stosunkiem.
Jaka dieta i suplementy pomogą podczas klimakterium?
Odpowiednia suplementacja dobrze wspomaga organizm w codziennym funkcjonowaniu. Suchość pochwy podczas menopauzy występuje częściej, gdy ciało jest osłabione. Właśnie dlatego, w trakcie klimakterium warto wzbogacić swoją dietę o wapń i witaminę D. Składniki odpowiadają za wzmocnienie układu kostnego, a także dostarczają cennych mikroelementów, które redukują dolegliwości związane ze zmianami hormonalnymi.
Ważnym elementem zdrowego funkcjonowania jest też odpowiednia dieta. W przypadku menopauzy, warto spożywać produkty niskokaloryczne, które pozwolą zachować szczupłą sylwetkę. Jedząc zdrowo kobieta ma szansę nie tylko poprawić swoje samopoczucie. Przy okazji zadba także o odpowiedni metabolizm i ogólne usprawnienie organizmu. W takich okolicznościach, przykre objawy związane z menopauzą będą doskwierać zdecydowanie mniej.
Jak jeszcze radzić sobie z menopauzą?
Mocny organizm dużo lepiej radzi sobie z problemami hormonalnymi. Z tego powodu, podczas klimakterium warto zadbać o swoją kondycję. Regularna aktywność fizyczna, w połączeniu ze zbilansowaną dietą poprawia nastrój, a także wzmacnia ciało i umysł. Wybierając sport warto kierować się osobistymi preferencjami. Można zdecydować się na bieganie, basen czy siłownię. Ważne jednak, by dbać o regularność jego uprawiania.
Objawy menopauzy będą też słabsze, jeśli odstawi się częste picie kawy i alkohol. Te napoje wyzwalają uderzenia gorąca, a także zwiększają nocne poty. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie więc sięgnięcie po zieloną lub czerwoną herbatę. Zawarte w nich polifenole walczą z wolnymi rodnikami, a dodatkowa zawartość witamin i minerałów świetnie wzmacnia organizm podczas menopauzy.