Jak zmniejszyć poziom hałasu w mieście?

Written by
hałas w mieście

W miastach głównym źródłem hałasu są samochody. Ruch uliczny jest bardzo duży. Statystycznie, w każdym gospodarstwie domowym jest jeden samochód. To generuje nie tylko hałas na ulicy, ale także ogromne korki w wielu polskich miastach. Już wiele lat temu ograniczono ruch w centrum miast dla ciężarówek. Powstały specjalne centra logistyczne na obrzeżach miast, aby duże pojazdy nie poruszały się w aż tak dużym stopniu przez główne ulice. Czy to jednak rozwiązało problem hałasu w mieście? Niestety nie do końca.

Duża prędkość, duży hałas

Im szybciej jeździmy, tym większy poziom hałasu generują nasze samochody. Właśnie m.in. z tego powodu, w miastach zaczynają obowiązywać coraz większe limity prędkości. W wielu punktach, gdzie dotychczas było dozwolone 70 km/h, nagle zaczęło obowiązywać ograniczenie do 50 km/h. Takie działania mają na celu zmniejszyć hałas w mieście. Uzyskuje się jednocześnie korzyści dla bezpieczeństwa podróżujących, ale także narząd słuchu człowieka jest dodatkowo chroniony.

Aby jednak cieszyć się z najlepszych rezultatów, najważniejsze jest, aby w skuteczny sposób egzekwować nowe ograniczenia. Na pewno ustawienie większej ilości fotoradarów przy głównych ulicach w mieście jest sposobem na zmobilizowanie kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Pomiar prędkości i widmo mandatu skutecznie odstrasza część kierowców przed zwiększaniem prędkości.

Mniejszy ruch, mniejszy hałas

Naturalne jest to, że im mniej samochodów jeździ po ulicach, tym poziom hałasu również jest znacznie mniejszy. Jak jednak przekonać kierowców, aby nie korzystali z wygodnych aut? Tutaj ważne są działania władz miejskich. Powinny one prowadzić do zmniejszenia ceny za bilety na komunikację miejską. W nie wszystkich miastach idzie to jednak w dobrą stronę. W związku ze wzrastającymi cenami paliw i utrzymania pojazdów, władze zamiast obniżać ceny, podwyższają je, co skutecznie zniechęca kierowców do przesiadania się z wygodnych samochodów do autobusów i tramwajów komunikacji miejskiej.

Obniżenie natężenia hałasu w dużych miastach jest bardzo trudne do osiągnięcia. Pojawiają się pomysły, aby naliczać opłaty za wjazd samochodów do ścisłego centrum oraz rozszerzyć strefę płatnego parkowania na obrzeżach miast. Na razie jednak żadne z polskich miast nie zdecydowało się na pobieranie opłat.

Nowe okna w blokach, mniejszy hałas

Narzędziami, z jakich możemy skorzystać, aby ochronić narząd słuchu człowieka, jest inwestowanie w wysokiej jakości, dźwiękoszczelne okna dla mieszkańców, którzy na co dzień przebywają w ścisłym centrum i są najbardziej narażeni na hałas uliczny.

Już teraz w miejscu miejscach tworzone są specjalne ekrany akustyczne, których zadaniem jest tłumienie hałasu i ograniczanie jego docierania do mieszkań usytuowanych blisko dróg szybkiego ruchu.

Przez takie działania wpływ hałasu na słuch może zostać zmniejszony. Oczywiście, kluczem jest stosowanie kilku metod na raz i wdrażanie rozwiązań, które mają na celu ochronę zdrowia ludzi. Im więcej się zrobi, tym lepiej.

Article Categories:
Ciekawostki

Comments are closed.

Shares