Kroplówka dla sportowców – kiedy warto z niej skorzystać?

Written by
kroplowka dla sportowcow

W okresie intensywnych treningów oraz startów w zawodach, sportowcy zmuszają swoje ciała do ogromnego wysiłku. Natężona aktywność fizyczna, połączona często z podwyższonym poziomem stresu sprawia, że organizm wykazuje znacznie wyższe zapotrzebowanie nie tylko na dostarczane z pokarmem składniki odżywcze, ale również witaminy i minerały.  Poza zbilansowaną dietą i odpowiednią ilością płynów, warto rozważyć możliwość skorzystania z kroplówek dla sportowców.

Kroplówka dla sportowców – składniki aktywne

Kroplówka dla sportowców powinna zawierać wszystkie te witaminy i minerały, których zużycie jest większe w przypadku dużej aktywności fizycznej, wzmożonego pocenia się lub znacznego stresu. Do najważniejszych jej składników należą zazwyczaj:

  • witamina A o właściwościach generacyjnych;
  • witaminy z grupy B (w tym PP i H), wspierające pracę układu nerwowego, zwiększające zdolności poznawcze i zdolność do koncentracji;
  • witamina C, biorąca udział w metabolizmie tłuszczów, białek i węglowodanów, ułatwiająca pozbycie się zakwasów, zwiększająca przyswajalność żelaza i usprawniająca procesy regeneracji tkanki mięśniowej oraz gojenia się tkanek po ewentualnych urazach i kontuzjach;
  • witamina E, poprawiająca przepływ krwi i usprawniająca procesy dotleniania intensywnie pracujących podczas wysiłku mięśni.

Równie istotne co witaminy, są również zawarte w kroplówkach dla sportowców minerały i substancje regenerujące, między innymi:

  • magnez – niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mięśni szkieletowych oraz mięśnia sercowego, poprawiający wydolność układu nerwowego oraz zmniejszający występowanie bolesnych skurczów mięśni;
  • sód i potas, czyli elektrolity, których ilość ulega zmniejszania wraz z poceniem się, odpowiedzialne za transport międzybłonowy, prawidłowy poziom nawodnienia organizmu oraz właściwe funkcjonowanie systemu nerwowego i mięśniowego;
  • glutation – działający jako detoksykant, przeciwutleniacz oraz stymulator systemu odpornościowego.

Wskazania do zastosowania kroplówki regeneracyjnej

Długotrwały, intensywny wysiłek fizyczny, wzmożone pocenie się oraz wyższy poziom stresu, związany na przykład ze startami w zawodach, wiążą się z wyższym zapotrzebowaniem na odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. Niezwykle istotna w przypadku regeneracji sportowców jest zbilansowana dieta, bogata w białko, zdrowe tłuszcze i pełnowartościowe węglowodany. Nie można zapominać również o odpowiedniej podaży płynów.

Po wyjątkowo intensywnych okresach treningów lub startach w wyczerpujących fizycznie i psychicznie zawodach warto sięgnąć po kroplówki, jako sposób na błyskawiczne uzupełnienie niedoborów. Odpowiednie przygotowany koktajl witaminowo – mineralny zawarty w kroplówce ułatwi regenerację mięśni i wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie systemu nerwowego. Dodatkowo, pozwoli uniknąć bolesnych skurczy lub zakwasów.

Kroplówka dla sportowców może być jednym z elementów prawidłowej regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym, zapewniającym składniki niezbędne dla dalszych treningów.

Article Categories:
Zdrowie

Comments are closed.

Shares