Lampy ledowe – dlaczego coraz częściej wybieramy to rozwiązanie?

Written by
lampy ledowe

W ciągu ostatnich lat systemy oświetleniowe ulegają dynamicznym zmianom. Do niedawna w naszych domach królowały żarówki żarnikowe. Dzisiaj największą popularnością cieszą się diody LED – dlaczego?

Nowa technologia – diody elektroluminescencyjne

Początki lamp ledowych sięgają połowy XX w. Początkowo były dość drogie, przez co nie cieszyły się dużą popularnością. Ich ciągły rozwój sprawił, że ten coraz częściej są wykorzystywane do oświetlenia przestrzeni. Świecą bardzo długo, a przy tym nie są awaryjne. Pobierają również stałą moc, a więc ich włączanie i wyłącznie nie ma wpływu na oszczędność. Ponadto, wybierane są również ze względów estetycznych. Listwy LED można ukryć w niecodziennych miejscach – w kącikach kuchennych szafek, w podwieszanym suficie czy przy schodach. Dają radę wszędzie tam, gdzie zamontowanie tradycyjnych żarówek jest niemożliwe.

Dlaczego warto wybrać lampy LED?

Lampy ledowe to nie tylko ciekawy dodatek, ale również doskonałe źródło światła. Nic więc dziwnego, że ich popularność rośnie z każdym rokiem. Najczęściej wymieniane zalety, które przemawiają za ich wyborem to:

 • Oszczędność energii – diody zużywają nawet 10 razy mniej prąd od klasycznych żarówek,
 • Bezpieczeństwo – lampy ledowe nie nagrzewają się tak szybko, jak tradycyjne żarówki. Nie zawierają szkodliwych substancji (luminoforu, rtęci),
 • Większa ekologia – to nie tylko oszczędność prądu, ale również możliwość ich recyklingu,
 • Długość działania – lampy ledowe świecą nawet kilkadziesiąt razy dłużej niż zwykłe żarówki,
 • Mała awaryjność – nie ma konieczności wymieniania ich tak często, jak tradycyjnych żarówek,
 • Koszt montażu – ceny tego rodzaju oświetlenia nie są wygórowane. Istnieje także możliwość zamontowania ich do starych opraw.

Rodzaje lamp LED

Dawniej kojarzone były ze słabymi lampkami dodatkowymi czy ozdobnymi listwami. Dzisiaj z powodzeniem stosuje się je do oświetlenia pojazdów, lampach ogrodowych, a profile LED w domach. Wzrost popularności diod elektroluminescencyjnych zmotywował producentów do rozszerzenia asortymentu. Obecnie, dostępne są m.in.:

 • Żarówki LED – ich wybór jest niezwykle szeroki. Mogą służyć do montażu w klasycznych gwintach E27 i E14 i tych bardziej nowoczesnych np. GU10,
 • Taśmy LED – zwykle światło pomocnicze, akcentujące,
 • Profile LED ­– montowane np. w sufitach podwieszanych,
 • Świetlówki LED – oświetlają sufit,
 • Lampy LED – do użytku przemysłowego.

Ich wybór jest ogromny, dzięki czemu każdy znajdzie idealne dla siebie. Co więcej, decydując się na ten rodzaj oświetlenia, nie ma konieczności wymieniania starych opraw na nowe.

Obecnie praktycznie każdy rodzaj oświetlenia ma swój odpowiednik korzystający z technologii LED. Wynika to z tak dużej ich popularności. Ten rodzaj oświetlenia nie tylko ciekawie się prezentuje, jest przede wszystkim dużo bardziej ekonomiczny. Ponadto, koszt ich założenia jest porównywalny do tradycyjnego oświetlenia. Dlatego warto postawić na oświetlenie LED we własnym domu!

 

Article Categories:
Dom

Comments are closed.

Shares