Leczenie profilaktyczne zębów – na czym polega? Jakie zabiegi obejmuje?

Written by
leczenie zachowawcze Warszawa

Profilaktyka to skuteczny sposób na zdrowy uśmiech. Dzięki systematycznym kontrolom stomatologicznym przeciwdziałasz chorobom zębów oraz przyzębia. Na czym polega i jakie zabiegi wchodzą w skład stomatologii zachowawczej?

Stomatologia zachowawcza to dział zajmujący się profilaktyką jamy ustnej, czyli wczesnym wykrywaniem nieprawidłowości i chorób zębów lub przyzębia, a także doborem oraz zastosowaniem odpowiedniej terapii. Dzięki systematycznym kontrolom zyskujesz zdrowy i piękny uśmiech, jak również możesz uniknąć kosztownego i długotrwałego leczenia, które byłoby konieczne w przypadku zbagatelizowania problemu.

Leczenie profilaktyczne – jakie to zabiegi?

Zabiegi, jakie wchodzą w skład stomatologii zachowawczej, to przede wszystkim te z zakresu higienizacji jamy ustnej. Chodzi tutaj o skaling, który polega na usunięciu przy pomocy ultradźwięków kamienia nazębnego oraz poddziąsłowego, piaskowanie mające na celu pozbycie się osadu i przebarwień, a także polishing. Ten ostatni polega na dokładnym oczyszczeniu powierzchni zębów przy pomocy pasty i szczotki. Na koniec stosowana jest fluoryzacja, która skutecznie wzmacnia szkliwo, ale również mineralizuje oraz przeciwdziała rozwojowi bakterii. Co więcej, może nawet cofnąć próchnicę (o ile znajduje się ona na wczesnym etapie), zapobiegając tym samym nieprzyjemnemu borowaniu. Ponadto fluoryzacja znosi również nadwrażliwość zębów.

Fluoryzacja oraz lakowanie zębów to podstawowe zabiegi profilaktyczne u najmłodszych pacjentów, których chronią przed ubytkami i chorobami jamy ustnej. Ważną rolę pełni tu nierzadko również stomatolog, który instruuje rodziców oraz dzieci, jak prawidłowo szczotkować zęby.

Stomatologia zachowawcza obejmuje także leczenie istniejących ubytków za pomocą specjalnych materiałów do ich wypełniania – najczęściej kompozytów. Zabieg polega na pozbyciu się zainfekowanych próchnicą i uszkodzonych tkanek, opracowaniu ubytku, a następnie oczyszczeniu i przygotowaniu pod światłoutwardzalne wypełnienie.

Gabinety stomatologiczne oferują niekiedy również wykonanie prześwietlenia uzębienia. Dzięki profilaktycznej diagnostyce jamy ustnej możliwe jest m.in. wczesne wykrycie stanów zapalnych toczących się w kości, które na początkowym etapie nie dają żadnych dolegliwości bólowych. Pozwala ona także na ocenę funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych, zatok, szczelności wypełnień czy efektywności przeprowadzonego leczenia kanałowego.

Dlaczego warto wykonywać systematyczne kontrole i zabiegi profilaktyczne?

Higiena to niekiedy za mało, aby utrzymać zdrowy uśmiech. Systematyczne kontrole stomatologiczne pozwalają zapobiegać wystąpieniu próchnicy, paradontozy, a także wielu innych chorób jamy ustnej. Co więcej, dentysta może ocenić stan i jakość zębów, zapobiec stanom zapalnym czy zalecić wizytę u innych specjalistów np. ortodonty (w przypadku niewłaściwego zgryzu), endodonty (gdy niezbędne jest leczenie kanałowe) czy chirurga (w przypadku potrzeby usunięcia zęba).

Główną rolą stomatologii zachowawczej jest zapobieganie ubytkom, leczenie ich oraz usuwanie zmineralizowanych złogów nazębnych. Dlatego pierwsze wizyty stomatologiczne powinny być przeprowadzane już od najmłodszych lat. Dzięki temu mali pacjenci wyrobią w sobie nawyk chodzenia na systematyczne kontrole, a ich zęby będą zdrowe i silne.

Article Categories:
Zdrowie

Comments are closed.

Shares