Niestety często mimo dbałości o higienę jamy ustnej dochodzi do zepsucia zęba i konieczności jego ekstrakcji. Powstały ubytek powinno się jak najszybciej uzupełnić. Wynika to nie tylko ze względów estetycznych, ale również ma to na celu ochronę pozostałych zębów. Uzupełnić ubytek można na dwa sposoby. Mowa tu o moście prostetycznym implancie stomatologicznym. Czym różnią się od siebie te rozwiązania, które z nich będzie lepszym rozwiązaniem?
Czym jest most protetyczny?
Most protetyczny może być zastosowany w celu uzupełnienia jednego lub kilku zębów. Opiera się na filarach, które stanowić mogą bądź własne zęby, bądź implanty. W skład mostu protetycznego wchodzą także znajdujące się pomiędzy zębami korony, które uzupełniają przestrzeń po usuniętych zębach. Najczęściej mosty protetyczne wykonywane są z porcelany, która zapewnia wytrzymałość i twardość powierzchni. Rozwiązanie, jakim jest most protetyczny, ma kilka istotnych zalet. Przede wszystkim jest to duża trwałość. Decydując się na most protetyczny można mieć pewność, że jest to inwestycja na długie lata. Oczywiście przy jednoczesnym dbaniu o higienę jamy ustnej. Poza tym most protetyczny można doskonale dopasować do pozostałych zębów, co daje duży komfort. Dodatkowo jest to metoda, którą można zastosować do uzupełnienia nawet trzech brakujących zębów. Most protetyczny ma jednak też swoje wady. Często jego zastosowanie wiąże się z koniecznością oszlifowania zębów filarowych. Doprowadza to do uszkodzenia ich struktury i szkliwa. Niestety nierzadko most protetyczny odróżnia się od naturalnych zębów, co ma wpływ na estetykę uzębienia. Poza tym mosty protetyczne wymagają dodatkowej pielęgnacji.
Czym są implanty stomatologiczne?
Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się implanty stomatologiczne. Są to sztuczne korzenie, które umiejscawia się w zastępstwie utraconych zębów. Wspomniany sztuczny korzeń to nic innego jak tytanowa śrubka. Do niej z kolei mocuje się obudowę, która w znakomity sposób imituje utracony ząb. Takie rozwiązanie ma oczywiście wiele zalet. Wśród nich wskazać trzeba na pewno na fakt, że wstawiony implant jest w pełni niezależny od pozostałych zębów. Oznacza to, że założenie implantu nie wymaga ich naruszenia. Co więcej, wstawienie implantu możliwe jest w każdym miejscu. Metoda ta pozwala zatem na uzupełnienie każdego utraconego zęba. Poza tym implant doskonale imituje naturalny ząb. Jeśli zaś chodzi o wady, to wspomnieć można tu o wyższej cenie w porównaniu z mostem protetycznym i o tym, że implant należy zamocować dość szybko po ekstrakcji zęba. Późnej może być to utrudnione. Istnieje także ryzyko odrzucenia implantu.
Most protetyczny czy implant stomatologiczny?
Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Trudno jest zatem jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Wszystko uzależnione jest przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i oczekiwań, a także od możliwości finansowych. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będzie konsultacja stomatologiczna. Dentysta po zapoznaniu się z problemem i stanem uzębienia będzie w stanie doradzić, które z rozwiązań będzie lepszym wyborem.