Obrzęk kostek – na co może wskazywać?

Written by
obrzęk limfatyczny kostki

Choroby układu moczowego, problemy z układem krążenia, ale także codzienna praca w pozycji siedzącej. Wszystko to może objawiać się obrzękiem i bólem kostek. Regularne nawroty tej dolegliwości są powodem do zasięgnięcia opinii lekarza. W tym wpisie dowiesz się, na jakie schorzenia może wskazywać nawracający ból i obrzęk w okolicach kostek.

Jaka jest przyczyna obrzęku nóg?

Zjawisko puchnięcia stóp nie powinno być lekceważone. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy obrzęk kostek występuje regularnie. Ta bolesna dolegliwość jest z reguły następstwem gromadzenia się wody w tkankach nieopodal ścianek naczyniowych. Obrzęk kostek występuje również w przypadku niskiego stężenia białek w surowicy krwi. Objaw ten często pojawia się w przypadku anemii, niedożywienia lub chorób niektórych narządów wewnętrznych. Obrzęk może występować również w przypadku niewydolności układu krążenia.

Czy obrzęk kostek jest związany z zakrzepicą?

Regularny ból kostek, związany ze spuchniętymi stopami może być objawem początkowego stadium zakrzepicy żył głębokich. O fakcie tym decyduje również występowanie nieprzyjemnych i nagłych skurczów mięśni, które są mocniejsze w trakcie prób zginania kończyny. Cechami charakterystycznymi obrzękowi kostki w kontekście zakrzepicy są następujące aspekty:

  • nagłość wystąpienia obrzęku,
  • brak reakcji na ucisk,
  • postępowanie objawu w okolicach podudzia i uda,
  • towarzyszący zjawisku stan podgorączkowy.

Oprócz tego obrzękowi kostki może towarzyszyć również zaczerwienienie skóry oraz nadmierna tkliwość opuchniętej okolicy.

Obrzęki kostek – tylko z powodu zakrzepicy?

Powodem występowania spuchniętych stóp może być nie tylko odkładająca się woda. Również limfa może stanowić źródło puchnięcia tkanek, a wówczas ma się do czynienia z obrzękiem limfatycznym kostki. Takie zjawisko może być powiązane z wadami wrodzonymi, a także z nabytym upośledzeniem naczyń chłonnych.

Nieleczony obrzęk limfatyczny kostki może doprowadzić nawet do amputacji kończyny. Na szczęście, chorobę można szybko rozpoznać i tym samym zapobiec jej dalszemu rozwojowi. Jeśli więc pacjent zauważa u siebie nawracającą opuchliznę kostki, stwardnienie skóry czy uczucie ciężkości kończyny, powinien niezwłocznie udać się do lekarza.

Kto może borykać się z powikłaniami obrzęku kostek?

Choć ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej jest wyższe u osób powyżej 40. roku życia, takie objawy u młodszych pacjentów są równie niepokojące. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się chociażby osoby nadużywające papierosów i alkoholu, a także kobiety przyjmujące doustną antykoncepcję hormonalną.

Przeciążenie żył może pojawić się więc również u osób młodych i objawiać się poprzez uczucie ciężkości kończyn dolnych, a także nawracające bóle. Mrowienie, drętwienie, swędzenie a także uczucie rozpierania ud lub łydek – każdy z tych objawów, jeśli występuje w sposób regularny, powinno się zgłosić lekarzowi rodzinnemu. Wcześnie wykryta zatorowość żylna lub obrzęk limfatyczny kostki jest bowiem sposobem na szybkie i skuteczne leczenie choroby.

inspiracja: centrumflebologii.pl – zapalenie żył leczenie

Article Categories:
Zdrowie

Comments are closed.

Shares