Przekształcenie spółki komandytowej w jawną – w jakich sytuacjach się opłaca?

Written by
zakładanie spółek

W związku ze zmianami podatkowymi, jakie w 2021 roku wprowadził rząd, wielu przedsiębiorców zastanawia się nad przekształceniem spółki komandytowej w jawną. Wszystko ze względu na oszczędności i chęć uniknięcia podwójnego opodatkowania. Jeżeli planujesz takie zmiany w swojej firmie, warto skorzystać z porady doświadczonego biura rachunkowego, specjalizującego się w tego typu przekształceniach.

Spółka komandytowa a jawna – podstawowe różnice

Podstawą, jeżeli chcesz przekształcić spółkę komandytową w jawną jest wiedza, czym się od siebie różnią i co zyskasz na takiej zmianie.

To, co łączy obie spółki to przede wszystkim ich natura jako podmiotu osobowego prawa handlowego. Działalność rozpoczyna się w momencie wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS, a w skład spółki musi wejść minimum dwóch wspólników, którzy mogą być osobami fizycznymi oraz prawnymi. Każdy członek spółki ma obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne. Istnieje także możliwość ustalenia stałego udziału w zyskach, w zależności od wniesionego wkładu własnego.

Jeżeli jednak chcesz zdecydować się na przekształcenie spółki komandytowej w jawną, interesujące powinny być dla Ciebie przede wszystkim różnice pomiędzy tymi dwoma podmiotami. Tylko wtedy ma sens ponowne zakładanie spółek. Kancelaria prawna, jak i biuro rachunkowe oczywiście mogą doradzić, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie korzystne, ale we własnym zakresie także warto pogłębić wiedzę.

Decydując się na spółkę jawną, nie ma możliwości ograniczenia odpowiedzialności części wspólników. Obowiązuje także obowiązkowa umowa w formie pisemnej, w której znajdują się wszystkie prawa i obowiązki wspólników, regulamin spółki oraz najważniejsze kwestie dotyczące działalności. Największą korzyścią z przekształcenia spółki komandytowej w jawną jest uproszczona księgowość polegająca na prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów. To bardzo dobra wiadomość dla przedsiębiorcy, któremu firmy księgowe z Warszawy na pewno zaproponują znacznie lepsze warunki współpracy (niższe koszty za usługi). Oszczędności będą wyraźne.

Kiedy warto przekształcić spółkę komandytową w jawną?

Wiele osób decydowało się na założenie spółki komandytowej ze względu na korzyści, jakie z tym modelem były związane. Przede wszystkim przedsiębiorca posiadał takie samo opodatkowanie jak osoby prowadzające jednoosobową działalność gospodarczą, spółki cywilne czy jawne. Jego dochody były opodatkowane wyłącznie raz podatkiem PIT wynoszącym 19%. To była ogromna korzyść w porównaniu do spółek kapitałowych, w których opodatkowanie ma miejsce dwa razy.

Rząd od 2021 roku wprowadził jednak w tym zakresie zmiany. Spółki komandytowe podlegać mają podwójnemu opodatkowaniu, czyli takiemu samemu jak spółki z o.o. Aby uniknąć tego obowiązku, firmy księgowe doradzają swoim klientom przekształcenie w spółki jawne.

Tutaj pojawia się pytanie, na ile korzyści z niskiego opodatkowania pokryją inne niedogodności związane z tym przekształceniem. Najważniejszą kwestią jest konieczność ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez jej wspólników. Trzeba przeanalizować ryzyko i sprawdzić, czy przyjęcie nowego modelu będzie dla przedsiębiorców atrakcyjne. W tym oczywiście pomogą profesjonalne firmy księgowe z Warszawy oraz wielu innych polskich miast.

Article Categories:
Biznes

Comments are closed.

Shares