Sonda hydrostatyczna – właściwości i zastosowanie

Written by
sonda hydrostatyczna

Sonda hydrostatyczna to urządzenie, które pozwala precyzyjnie określić stan wody. Zamiennie nazywana także czujnikiem jest ona oparta o poziom hydrostatyczny. Szeroko wykorzystuje się ją w stacjach uzdatniania wody i innych. O tym, jakimi właściwościami się charakteryzuje, jakie ma zastosowanie i jak wybrać odpowiednie urządzenie piszemy poniżej.

Sonda hydrostatyczna – jak odbywa się pomiar?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, dzięki sondzie hydrostatycznej możliwe jest dokonanie pomiaru aktualnego poziomu wody. Działają one w głównym stopniu na zasadzie hydrostatycznego pomiaru podziału cieczy, gdzie badane jest jej ciśnienie. Badacz najpierw zanurza czujnik jak najgłębiej w pozycji pionowej, aby później wyznaczyć poziom cieczy dzięki pomiarowi przeprowadzonemu przez sondę. Sam czujnik w czasie pomiaru swobodnie zwisa na przewodzie, natomiast swoim kształtem przypominać może nieco gruby marker. Oczywiście działająca na takie urządzenia siła wyporowa mogłaby utrudnić im zadane, dlatego dla dodatkowej stabilizacji sonda posiada też specjalny ciężarek, który utrzymuje ją w pionie.

Następnym krokiem jest już obliczenie poziomu cieczy na podstawie odpowiedniego wzoru. Aby uzyskać kompletny wynik, należy zebrać następujące dane:

– wysokość słupa cieczy (h),

– stałe przyspieszenie ziemskie (g),

– gęstość cieczy (p).

Dopiero za pomocą tych wartości można obliczyć całkowity poziom cieczy, oznaczany w terminologii naukowej literą „P”.  Dodajmy jednak, że na końcowy wynik nie mają wpływu żadne inne czynniki, jak wszelkie ruchu, czy też stopień spienienia cieczy.

Gdzie stosować sondy hydrostatyczne?

Sonda hydrostatyczna jest bardzo użyteczna w przemyśle chemicznym czy też stoczniowym. Jej podzespoły są szeroko stosowane także m.in. do monitorowania stanu rzek, jezior i studni. Dzięki nim możliwe jest więc wczesne wykrycie zagrożenia związanego np. z podnoszącym się poziomem wód oraz wdrożenie odpowiednich procedur bezpieczeństwa na danym terenie. Oprócz tego sondy hydrostatyczne są też powszechnie stosowane w oczyszczalniach ścieków. Dzięki temu, że membrana czujników oraz reszta ich obudowy jest wykonana ze stali kwasoodpornej, to cechują się one też niezwykłą trwałością i odpornością na niekorzystne środowisko.

To jaki czujnik warto wybrać, zależy w dużej mierze od celu, do którego chcemy go stosować. Bez względu jednak na to warto przy jego wyborze szczególnie uwzględnić rodzaj cieczy, którą chcemy przy jego pomocy mierzyć. Jasnym jest przecież, że zupełnie inny miernik będzie potrzebny do prac z wodą morską, a inny na przykład do działań z olejami napędowymi, czy też ściekami. Musimy też koniecznie przeanalizować temperaturę i gęstość cieczy. Zawsze trzeba również brać pod uwagę realne warunki, w których odbywa się wykonywana praca. Oprócz tego rozważmy typ zbiornika oraz czynniki na niego oddziałujące. Nie zapominajmy o właściwej długości przewodu, gdyż na przykład za krótki kabel może uniemożliwiać nam efektywną pracę. Najistotniejsze podczas wyboru będzie więc to, aby zaopatrzyć się w urządzenie odpowiadające danemu procesowi technologicznemu.

Article Categories:
Technologie

Comments are closed.

Shares