Nieodłączną częścią rozwoju technologicznego jest automatyzacja i robotyzacja różnego rodzaju maszyn przemysłowych. Oprócz łatwości i szybkości użytkowania pozwalają rozwiązać wiele problemów, takich jak niedostateczna liczba wykwalifikowanych pracowników czy coraz większe oczekiwania Klientów co do jakości usług i wykonywanych produktów. Robotyzacja obejmuje m.in. prasy krawędziowe oraz zaginarki automatyczne, służące do szybkiej i efektywnej produkcji giętych profili i detali typu „pudełko” z gięciami np. na wszystkich 4 bokach. Czym cechują się nowoczesne wersje tych urządzeń?
Jak wygląda praca przy zaginarce zrobotyzowanej?
Zaginarka pracująca w stanowisku zrobotyzowanym wymaga do obsługi obecności minimalnej liczby personelu. Proces produkcji odbywa się w szybki i zautomatyzowany sposób dzięki kluczowemu elementowi stanowiska, którym jest robot. Jego zadaniem jest odbieranie arkuszy blachy ze stołu do pozycjonowania, a następnie przekazywanie ich do zaginarki. Odpowiednie gięcie możliwe jest dzięki temu, że robot obraca materiał zgodnie z ustawionym programem. Po dokonaniu żądanych gięć robot przekazuje gotowy produkt na stół załadowczo-odbiorczy. Możliwe jest szczegółowe dostosowanie procesu zginania do oczekiwań Klienta dzięki specjalnemu oprogramowaniu do sterowania robotem.
Poszczególne marki zrobotyzowanych zaginarek charakteryzują się szczególną funkcjonalnością. Przykładowo stanowisko firmy Jorns wyróżnia się przede wszystkim możliwością kooperacji z automatycznymi maszynami do cięcia blachy z kręgu z automatycznym magazynem kręgów marki Krasser. Jest to możliwe dzięki opcji odczytywania kodów kreskowych przez urządzenie. Ponadto zaginarki Jorns wyposażone są w wiele elementów ułatwiających ich robotyzację m.in. specjalny system ssawek, czy automatyczny stół podawczy.
Sam proces robotyzacji zaginarek, podobnie jak i innych urządzeń przemysłowych, odbywa się pod okiem wykwalifikowanych inżynierów robotyków i automatyków, a także specjalistów w zakresie aplikacji urządzeń. Oferują oni profesjonalne doradztwo, które obejmuje przede wszystkim określenie najodpowiedniejszych dla danego przedsiębiorstwa rozwiązań.
Jakie procesy automatyzuje zaginarka zrobotyzowana?
Zaginarki poddane robotyzacji automatyzują proces zginania arkuszy wszystkich rodzajów metali. Pozwalają na uzyskanie powtarzalnej jakości i wydajności nawet niezwykle precyzyjnych detali. Rolą personelu podczas pracy tego rodzaju zaginarki jest w zasadzie tylko uruchomienie żądanego programu oraz umieszczenie blachy na stole załadowczo-odbiorczym. Inwestycja w tego rodzaju urządzenia pozwala na zmaksymalizowanie poziomu bezpieczeństwa podczas pracy.
Robotyzacja zaginarki wiąże się z wieloma korzyściami dla przedsiębiorstwa. Wśród nich jest przede wszystkim zmniejszenie kosztów produkcji wynikające głównie z braku konieczności zatrudniania wielu wykwalifikowanych pracowników. Ponadto warto także mieć na uwadze wysoką produktywność oraz zwiększoną jakość i precyzję wykonania poszczególnych produktów. Wynika to głównie z redukcji błędów płynących z pracy ludzkiej, która zostaje zastąpiona działaniem zaprogramowanych maszyn. Firmy, których działalność w jakiś sposób wiąże się z obróbką metali, powinny zainwestować w robotyzację poszczególnych urządzeń przemysłowych w celu zwiększenia efektywności prowadzonej działalności.