Trądzik różowaty – czy da się go pokonać?

Written by
leczenie trądziku

Trądzik różowaty to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, o przewlekłym, nawrotowym charakterze. Głównie kojarzy się z młodzieńczą burzą hormonów, niestety znacznie częściej zmagają się z nim osoby dorosłe.

Czym jest i jak powstaje trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to zapalna, przewlekła choroba obejmująca skórę twarzy. Głównie pojawia się w okolicach strefy T (czoła, nosa, brody) i policzków. Występuje wyłącznie u osób dorosłych, a pierwsze jego zwiastuny pojawiają się już w okresie dojrzewania. Geneza jego nie została jeszcze dokładnie poznana. Liczne badania wykazują, że występuje szereg czynników, które sprzyjają jego pojawianiu się i/lub zaostrzaniu:

  • Predyspozycje genetyczne,
  • Długotrwały stres,
  • Zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • Nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego,
  • Nieprawidłowa dieta,
  • Spożywanie alkoholu,
  • Nieprawidłowa pielęgnacja skóry.

Jakie są objawy trądziku różowatego?

W początkowych fazach trądzik różowaty objawia się jako zaczerwienienie, któremu może towarzyszyć umiarkowany świąd, szczypanie, pieczeni i napięcie skóry. Uwidaczniają się teleangiektazje, a wszystkie te objawy nasilają się pod wpływem promieniowania słonecznego. Początkowo utrzymują się przez kilkanaście minut, jednak czas ten stopniowo się wydłuża, a zmiany się utrwalają.

W kolejnym etapie, w miejscach wcześniej zaczerwienionych, pojawiają się charakterystyczne grudki, krosty, obrzęk całej twarzy. Cera staje się chropowata, nadwrażliwa i sucha. Jest to znak, że należy rozpocząć leczenie trądziku różowatego.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Leczenie trądziku różowatego powinno przebiegać pod okiem doświadczonego lekarza dermatologa. Priorytetem jest bezpieczeństwo, dlatego przed przystąpieniem do leczenia zleca on szereg badań, które pozwolą uzyskać informacje o etiologii choroby, a także wykluczyć dolegliowści współtowarzyszące. Im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tym większa szansa, że zmiany zostaną wyleczone i nie pozostawią nieestetycznych blizn na twarzy. Nowoczesne leczenie wykorzystuje terapię łączoną, czyli starannie dobraną, minimalną farmakologię połączoną z laseroterapią i intensywną pielęgnacją domową. Dzięki temu pacjenci zyskują spektakularne efekty kliniczne przy niskim ryzyku działań niepożądanych.

Jak wspomóc walkę z trądzikiem różowatym w domowych warunkach?

Wymagająca cera z trądzikiem różowatym zasługuje na szczególną troskę, również w domowym zaciszu. Aby wspomóc leczenie, należy starannie dobierać produkty do codziennej pielęgnacji. Warto zapytać o nie lekarza już podczas pierwszej wizyty. Nie powinny one zawierać kwasów owocowych, nie wolno także wykonywać peelingów na własną rękę, ponieważ mikrouszkodzenia mogą znacznie pogorszyć stan skóry. Należy zrezygnować z kosmetyków zawierających komponenty mogące powodować przesuszenia, z dużą ilością składników aktywnych, a także mocno perfumowanych.

Równie ważne jest wyeliminowanie innych czynników, które mogą zakłócić przebieg leczenia (alkoholu, stresu, bardzo ostrego jedzenia, czekolady) i wprowadzenie zbilansowanej diety.

 

Article Categories:
Lifestyle · Zdrowie

Comments are closed.

Shares