Wakacje – dobry czas na poprawę relacji w związku

Written by
psychoterapia par Łódź

Codzienny stres i brak sił na wspólne spędzanie czasu wieczorami może odbić się na każdej relacji. Wspólny wyjazd na wakacje jest nie tylko okazją do zasłużonego odpoczynku. Wielu psychologów wskazuje również, iż może on mieć terapeutyczne znaczenie w kontekście wzmacniania więzi między partnerami. W jaki sposób wspólne wakacje mogą pomóc odbudować związek?

Wyjazd na wakacje – idealny dla początkujących

Jeśli para dopiero zaczyna się spotykać lub też na co dzień dzieli ich spora odległość, wspólne wakacje są bardzo dobrym pomysłem. Wyjazd pozwoli parze lepiej się poznać, a także zweryfikować komfort przebywania w swoim towarzystwie. Psycholodzy i terapeuci sugerują, aby nie martwić się ewentualnością wystąpienia konfliktu podczas wspólnego wypoczynku. Takie sytuacje są naturalnymi, a jednocześnie mogą w efekcie przyczynić się do lepszego zrozumienia siebie nawzajem.

Wakacyjny wypad – dla małżeństw z wieloletnim stażem

Standardem jest, iż po dłuższym czasie siła emocji związanych z partnerem ulega stopniowemu obniżeniu. Mniejszemu zaangażowaniu w związek mogą towarzyszyć również kłótnie, często spowodowane przepracowaniem i zmęczeniem. Warto mieć na względzie, iż pomocna może okazać się nie tylko terapia dla par. Czasem wystarczy jedynie wspólny odpoczynek. Przyjemnie spędzony czas na urlopie jest doskonałą okazją ku temu, by odnowić relacje między małżonkami. Można w tym celu zaplanować wyjazd w nieznane bądź w miejsce mające znaczenie sentymentalne dla partnerów. Ważne, by wybrać się tam gdzie będzie można odpocząć a jednocześnie poświęcić sobie dostatecznie dużo czasu.

Wspólny urlop – okazja na poznanie dzieci

Rozwody wśród par mających potomstwo stanowią obecnie dość częste zjawisko. W efekcie, gdy rodzic zaczyna spotykać się z nowym partnerem dość często zdarza się, iż zapoznanie się z dziećmi wiąże się z dużymi emocjami. Wakacje z nowym partnerem oraz dziećmi z poprzedniego małżeństwa może okazać się bardzo dobrym pomysłem. Wyjazd pozwoli nie tylko na spędzenie czasu z ojcem lub matką, ale także na bliższe poznanie nowego potencjalnego członka rodziny. Chcąc skorzystać z takiego rozwiązania warto jednak mieć na względzie ewentualność negatywnego nastawienia dzieci do nowego partnera rodzica. Specjaliści od psychoterapii par ostrzegają, by takie propozycje gruntownie przemyśleć.

Czy urlop zawsze musi być wspólny?

Niektóre pary nie tylko ze sobą mieszkają, ale również pracują. Częste przebywanie ze sobą również może stanowić źródło konfliktów. W takich sytuacjach ciekawym rozwiązaniem okazują się wakacje osobno. Wybierając się na urlop z grupą przyjaciół lub też samemu można niejako ,,odetchnąć” od partnera, a co za tym idzie – pozwolić sobie na tęsknotę. Dla części par może okazać się to absolutnym strzałem w dziesiątkę.

Wspólnie spędzone wakacje to dobry sposób na lepsze poznanie, scalenie związku i budowanie psychologicznych więzi. Planując urlop, warto kierować się wzajemnymi preferencjami. Ma się tu na myśli zarówno miejsce, do którego chce się pojechać, jak i przewidywane aktywności. Odpowiednio zorganizowany wypoczynek z pewnością przyniesie niejednej parze wiele dodatkowych korzyści. Jeśli jednak w związku występują poważne konflikty – warto skorzystać też z terapii dla par.

 

Article Categories:
Lifestyle

Comments are closed.

Shares