Windykacja w krajach UE – o czym trzeba wiedzieć?

Written by
windykacja zagraniczna

Nawiązując współpracę zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi firmami zawsze podejmujesz ryzyko, że coś może pójść nie tak. Niewypłacalność w tak niepewnych czasach, jakie obserwujemy obecnie zdarza się bardzo często. Warto poszerzyć swoją wiedzę na temat windykacji w krajach UE.  Przedsiębiorca powinien być przygotowany na ewentualne dochodzenie swoich praw. Zawsze może jednak liczyć na pomoc profesjonalnej firmy windykacyjnej.

Windykacja międzynarodowa a krajowa – różnice, na które musisz zwrócić uwagę

Warto wiedzieć, że windykacja międzynarodowa znacznie różni się od tej, która obowiązuje na terenie Polski. Musi zająć się nią firma, która w swoich szeregach posiada specjalistę od zagranicznych rynków.

W każdym kraju obowiązują inne przepisy prawa i dochodzenia zwrotu należności, tak aby cały proces miał legalny przebieg. Samodzielna próba szukania sprawiedliwości bardzo często może skończyć się jeszcze większymi kłopotami dla polskiego przedsiębiorcy. Głównym tego powodem jest nieznajomość zagranicznych przepisów. Lepiej nie ryzykować i rozpocząć współpracę ze specjalistyczną firmą windykacyjną, która ciągle szkoli się i poszerza wiedzę na temat windykacji międzynarodowej w poszczególnych europejskich krajach.

Największy problem z windykacją międzynarodową? Czynniki formalno-prawne

Kontrahent nagle może przestać płacić, niezależnie czy ma polskie czy zagraniczne obywatelstwo. Zaczyna się od ignorowania wiadomości czy wezwań do zapłaty. Samodzielna windykacja długu jest często nieskuteczna, ponieważ przedsiębiorca nie ma wielu legalnych narzędzi, z których mógłby skorzystać dla efektywnego załatwienia sprawy.

Dziś przedsiębiorcy coraz częściej nawiązują współpracę z firmą windykacyjną, nawet jeżeli do tej pory nie mieli kłopotów z płatnością. Warto pomyśleć o tym na przyszłość i już wyrobić sobie kontakty umożliwiające uzyskanie pomocy, gdy zajdzie taka potrzeba. Firma windykacyjna przy swoich działaniach uwzględni czynniki formalno-prawne, które obowiązują w kraju pobytu dłużnika, a to pozwoli na podniesienie skuteczności egzekwowania wierzytelności.

Przy podejmowanych działaniach należy również uwzględnić różnice kulturowe. W niektórych krajach prawdziwą ujmą jest nieterminowa płatność, w innych wypłacanie należności po terminie to norma.

Czy windykacja międzynarodowa jest skuteczna?

Najwięcej zależy od sytuacji materialnej dłużnika oraz postawy, jaką reprezentuje. Jeżeli nie ma majątku, a firma ogłosiła upadłość, pojawia się poważny problem z wyegzekwowaniem należności. Warto jednak próbować, a dodatkowe koszty przez firmę windykacyjną nie zostaną naliczone, jeżeli procedura zakończy się niepowodzeniem. Czasem, po ocenie sytuacji okazuje się, że nie ma sensu ubiegać się o zwrot, ponieważ kontrahent nie ma żadnych środków finansowych. Takie sytuacje również się zdarzają i trzeba brać to pod uwagę.

Trudno jest określić jednoznacznie czas, jaki trzeba poświęcić na windykację międzynarodową, ponieważ to kwestia indywidualna zależna od charakteru sprawy. Na pewno jednak firma windykacyjna robi wszystko, aby pieniądze odzyskać szybko, a przyciska dłużnika aż do momentu, gdy będzie w stanie to zrobić.

Article Categories:
Biznes

Comments are closed.

Shares