Wkręty ciesielskie – czym są i do czego się przydadzą?

Written by
wkręty ciesielskie

Wkręty ciesielskie to obecnie jedne z najpopularniejszych wyrobów służących do łączenia ze sobą poszczególnych drewnianych elementów danej konstrukcji. Najpowszechniejsze spotykane są wkręty z łbem stożkowym lub talerzykowym, a oba wykazują kompatybilność z gniazdami typu TORX. Łączy się nimi przede wszystkim belki, ale nie tylko. W tym artykule przedstawiamy krótką charakterystykę właśnie wkrętów ciesielskich.

Wkręty ciesielskie łatwe w stosowaniu

Sporą zaletą wkrętów ciesielskich jest to, że są one bardzo proste w użyciu. Trzonek takich elementów, jest wyposażony w karby tnące co powoduje, że nie ma już konieczności wstępnego nawiercania drewna. Ten samowiercący charakter jest rzecz jasna ogromną zaletą podczas wszelkich prac wykonywanych w takim materiale. Oczywiście zawsze gabaryty stosowanych wkrętów należy odpowiednio dostosować do grubości belek i desek, w których je umieszczamy. Zaleceniem wszystkich producentów jest to, aby wykorzystywać je jedynie do prac z drewnem, lub materiałami drewnopochodnymi. Warto się do tych wskazówek stosować, aby uniknąć różnych problemów w trakcie działań i po ich zakończeniu.

Wybór wkrętu ciesielskiego

Przede wszystkim, aby można było nazwać dany wkręt profesjonalnym, to musi on posiadać odpowiednią aprobatę techniczną. Można to bardzo łatwo sprawdzić, gdyż identyfikacja znajduje się na łbie wkrętu, zatem nawet po jego umieszczeniu w materiale można ją bezproblemowo odczytać. Za ich pomocą możemy połączyć ze sobą różne drewniane elementy oraz konstrukcje. Z tego powodu znajdują szerokie zastosowanie, chociażby we współczesnym budownictwie, w którym drewno, jest jednym z podstawowych budulców. By wkręt mógł nam długo posłużyć, warto stawiać na takie, które pokryto specjalną powłoką antykorozyjną. Wiadomo przecież, że z reguły są one narażone na działanie różnych czynników, więc taka ochrona jest niezbędna. Zwracajmy też uwagę na to, w jakim środowisku wkręt się znajduje. W przypadku umieszczenia go w tym o charakterze wilgotnym lub bezpośrednio na zewnątrz to wówczas najlepiej postawić na wkręty ocynkowane ogniowo lub te ze stali nierdzewnej. Oprócz tego podczas zakupu zwracajmy uwagę na następujące elementy wkrętów ciesielskich – frez na gwincie, podwójne gwintowanie oraz praktyczne gniazdo AW. Pamiętajmy jednak, że chociaż same wkręty ciesielskie rozwiążą wiele problemów, to czasami ze względu na okoliczności koniecznością, może okazać się zastosowanie, złączy ciesielskich.

Wkręty dobierz do potrzeb

Dokonując wyboru wkrętu, pamiętajmy koniecznie o jego zastosowaniu. Wkrętów stożkowych warto używać do połączeń, w których istotne jest zlicowanie się łba wkrętu z daną powierzchnią. W praktyce przydadzą się one na przykład w tracie montażu warstw wykończeniowych do ściany. Wkręty talerzykowe z uwagi na swoją lepszą nośność używane są natomiast w miejscach niewidocznych, gdzie nie ma potrzeby uzyskiwania powierzchni pozbawionej nierówności. Oba przedstawione typy różni w zasadzie jedynie typ zastosowanych gniazd, gdyż w jednych mamy do czynienia z gniazdami płaskimi, natomiast w drugich z wypukłymi.

 

 

Article Categories:
Technologie

Comments are closed.

Shares