Zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem hialuronidazy

Written by
hialuronidaza

Enzym rozkładający kwas hialuronowy w skórze znajduje wiele zastosowań w zabiegach medycyny estetycznej. Składnik naturalnego pochodzenia doskonale likwiduje obrzęk wynikający ze zbyt silnego związania wody w miejscu iniekcji wypełniacza. Może być również użyty do usuwania nadmiernej ilości kwasu. Do jakich zabiegów najlepiej zastosować tego typu składnik? Czy jego podanie jest koniecznością?

Hialuronidaza – co to takiego?

Enzym katalizujący degradację kwasu hialuronowego nazywany hialuronidazą jest stale produkowany i niszczony. Proces ten ma miejsce w przestrzeni pozakomórkowej, w której funkcjonuje aż 5 podtypów tego enzymu. Naturalnego pochodzenia składnik znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w okulistyce i diagnostyce urologicznej. Cena hialuronidazy oscyluje zazwyczaj w granicach 1000 – 2000 zł, w zależności od wielkości obszaru zabiegowego.

W kontekście zabiegów upiększających, enzym odpowiada za rozpuszczanie nieusieciowanego kwasu hialuronowego. Oprócz tego, składnik może być wykorzystywany również w charakterze antidotum na zatrucie alkaloidami barwinka różyczkowego.

Kiedy stosuje się hialuronidazę?

Wskazania do podania enzymu rozpuszczającego nieusieciowany kwas hialuronowy dzielą się na względne i bezwzględne. Pierwszym zaleceniem jest podanie enzymu wówczas, gdy występują bardzo poważne powikłania związane z podaniem hialuronu. Można do nich zaliczyć następujące przypadki:

  • martwica skóry lub tkanki podskórnej,
  • silna reakcja alergiczna,
  • powstawanie ziarniniaków lub biofilmu,
  • zaburzenia widzenia,
  • pojawienie się ropnia z powodu iniekcji kwasu hialuronowego.

Oprócz wyżej opisanych sytuacji, stanowiących grupę wskazań bezwzględnego zastosowania enzymu, istnieją również zjawiska stanowiące wskazanie względne. Podanie hialuronidazy może odbyć się również w przypadku:

  • asymetrii,
  • grudek,
  • przemieszczania się kwasu hialuronowego,
  • nieestetycznego efektu wizualnego zastosowania preparatu np. wystąpienie prześwitu lub zbyt płytka iniekcja.

Proces rozpuszczania kwasu hialuronowego

W szczególnych przypadkach, takich jak gwałtowna reakcja alergiczna, enzym rozpuszczający kwas hialuronowy należy podawać bez wykonania próby uczuleniowej. Jeśli jednak specjalista ma więcej czasu, powinien rzecz jasna ją wykonać. W takiej sytuacji należy podać niewielką ilość enzymu w okolicę przedramienia i obserwować czy u pacjenta nie występuje silna reakcja miejscowa lub ogólnoustrojowa. Jeśli organizm nie zareaguje w wyżej opisany sposób przez 15 do 30 minut, można przystąpić do rozpuszczania kwasu hialuronowego. Po zdezynfekowaniu obszaru zabiegowego, w którym znajduje się usieciowany kwas hialuronowy, należy wprowadzić enzym za pomocą cienkiej igły.

Efekty zastosowania enzymu

Po podaniu preparatu w miejscu zabiegowym występuje obrzęk, który ustępuje po kilku godzinach. Przy podaniu powierzchniowym można jednak zauważyć efekt zastosowania enzymu jeszcze w gabinecie specjalisty. Celem całkowitej redukcji wcześniej opisanych niedoskonałości wynikających z podania kwasu hialuronowego, w niektórych przypadkach należy zastosować drugą dawkę preparatu.

Article Categories:
Lifestyle

Comments are closed.

Shares