Żywe ściany, czyli czym są wewnętrzne ogrody wertykalne?

Written by
wewnętrzny ogród wertykalny

W czasie coraz większego rozwoju technologii wzrasta również potrzeba kontaktu z naturą: żywą zielenią ogrodów. Zaspokojeniem tego pragnienia stają się coraz popularniejsze, umiejscawiane w pomieszczeniach tzw. żywe ściany – ogrody wertykalne.

Czym są wewnętrzne ogrody wertykalne?

Ogrody wertykalne to żywe ściany zieleni, kompozycje roślin uprawiane pionowo. Zazwyczaj montowane są one jako konstrukcje mocowane do ściany, choć mogą to być także systemy mobilne. Decydując się na stworzenie ogrodu wertykalnego, należy przede wszystkim sprawdzić wytrzymałość ściany, na której ma on zostać umieszczony, ponieważ średnio dwadzieścia roślin wraz z podłożem, przypadających na 1 m2 ściany stanowi niemały ciężar. Trzeba również wziąć pod uwagę optymalne warunki do rozwoju roślin – miejsce odpowiednio nasłonecznione i osłonięte przed nadmiernymi przeciągami.

Zakładając wewnętrzny ogród wertykalny, najprościej posłużyć się jest gotowymi systemami, jak panele i sadzonki kieszonkowe. Warto również zdecydować się na system wyposażony w automatyczne nawadnianie, które znacznie uprości pielęgnację roślin.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu wertykalnego?

Najlepiej sprawdzającymi się roślinami do ogrodu wertykalnego będą te łatwe w uprawie i niewymagające skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Biorąc pod uwagę fakt, że rośliny uprawiane są na pionowej konstrukcji, nie powinny być to odmiany masywne, osiągające duże rozmiary. Żywą ścianę mogą stanowić gatunki, które wymagają podłoża z gleby, jak również te uprawiane w systemie hydroponicznym. Dobierać i komponować można różnego rodzaju rośliny, np. paprocie, zielistki, bluszcze, skrzydłokwiaty, mchy, sukulenty, zioła i warzywa czy krzewinki. Ważnym jest dobór takich samych roślin pod względem ich wymagań. Równie istotnym czynnikiem jest skomponowanie żywej zielonej ściany harmonizującej z aranżacją i stylem wnętrza.

Zalety ogrodu wertykalnego

Niewątpliwą zaletą ogrodu wertykalnego, ze względu na jego pionowy charakter, jest możliwość umieszczenia go nawet w niewielkich wnętrzach. Można w nim pomieścić znacznie więcej roślin, co korzystnie wpływa na czystość i wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Zielone ściany, prawidłowo skonstruowane, są ponadto mniej angażujące pod względem pielęgnacji i poświęcanego im czasu. Dają namiastkę prawdziwego ogrodu, są atrakcyjne wizualnie, poprawiają nastrój, wpływają pozytywnie na poziom samopoczucia.

Gdzie sprawdzą się ogrody wertykalne?

Ogrody wertykalne sprawdzą się w każdego typu pomieszczeniach. Mogą być montowane zarówno w domach i mieszkaniach prywatnych, jak również w miejscach pracy i budynkach użyteczności publiczej. Umieszczone w pomieszczeniach biurowych, wiążą się z wieloma korzyściami, wpływają bowiem na poziom stresu, koncentrację i kreatywność pracowników. Ogrody wertykalne spotkać można również często w hotelach, galeriach handlowych i restauracjach, gdzie poza oczywistymi czynnikami, jak eliminacja szkodliwych substancji i nawilżenie powietrza, cieszą wizualnie i relaksują.

Ogrody wertykalne to coraz powszechniejszy, efektowny sposób uprawy roślin. Stanowi nie tylko atrakcyjną dekorację, ale jest także sposobem na poprawę jakości życia, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich.

Article Categories:
Dom

Comments are closed.

Shares