Nowoczesna protetyka ma do zaoferowania rozwiązania, które nie tylko przywracają prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej, ale i poprawiają estetykę. Co więcej, zapewniają przy tym wysoki komfort użytkowania. Poznaj najpopularniejsze rodzaje protez zębowych.
Niezależnie o którym rozwiązaniu mowa, nowoczesna proteza nie przypomina sztucznego uzębienia sprzed lat. Jest idealnie dopasowana do śluzówki i tym samym wygodna w użytkowaniu, a jednocześnie trudna do odróżnienia od naturalnych zębów.
Na jaką protezę warto się zdecydować?
W tym przypadku wiele zależy od liczby brakujących zębów, jakości pozostałych, a także stanu śluzówki i kości wyrostka zębodołowego. Trzeba też wziąć pod uwagę kwestie zdrowotne np. ewentualną cukrzycę, paradontozę czy nowotwór, a także aspekty finansowe. Warto zatem udać się do dobrego stomatologa, który oceni stan i jakość jamy ustnej, a następnie doradzi najlepsze rozwiązanie. Co może on zalecić?
Protezy ruchome
Wyróżnia się protezy stałe oraz ruchome. Te drugie mogą być wyjmowane i wkładane przez pacjenta, natomiast pierwsze znajdują się na stałe w jamie ustnej i usunąć je może jedynie stomatolog. Do ruchomych zaliczamy protezy akrylowe, z tworzyw elastycznych, szkieletowe, a także overdenture. Te ostatnie są wsparte na implantach, dzięki czemu charakteryzują się wysoką stabilnością. Natomiast tworzywa elastyczne świetnie dopasowują się do śluzówki, co sprawia, że proteza nie uwiera i nie ociera się o wyrostek, a pacjenci wręcz nie odczuwają jej w jamie ustnej.
Protezy przenoszą siły żucia na wyrostek zębodołowy, i tym samym nieustannie pobudzają kość do procesów regeneracyjnych. Jeśli tkanka kostna nie jest stymulowana, w przyszłości może dojść do jej stopniowego zaniku. Z tego względu polecane są protezy szkieletowe lub overdenture, które kierują siły żucia na kość.
Protezy stałe
To wygodne uzupełnienia montowane w jamie ustnej na stałe. Pacjent nie musi ich wyciągać do czyszczenia, korzysta z nich tak, jak z naturalnego uzębienia. Do tej grupy protez zaliczają się korony, mosty oraz implanty zębowe. Ostatnie stanowią najdroższą, ale i najbardziej komfortową opcję. Co więcej, w odróżnieniu od pozostałych rozwiązań, nie wymagają szlifowania zdrowych zębów. Warto jednak dodać, że implant odbudowuje jedynie część korzeniową zęba, dlatego po jego osadzeniu w zębodole i wygojeniu, protetyk wykonuje jeszcze porcelanową koronę.
Mosty uzupełniają brak jednego lub kilku zębów. Mogą również przywrócić funkcjonowanie całego łuku. W takim przypadku muszą jednak występować zdrowe i solidne zęby filarowe, na których zostanie osadzony most.
Natomiast korony mogą pomóc odbudować część koronową zniszczonego zęba ze zdrowym korzeniem lub być osadzone na wkładzie. Ten ostatni stosuje się w przypadku uszkodzonego korzenia i wymaga wykonania porcelanowej korony.
Protetyka stomatologiczna – Warszawa
Nowoczesna protetyka stomatologiczna w Warszawie oferuje pacjentom, którzy z różnych powodów utracili uzębienie, szereg estetycznych rozwiązań. Z pomocą zaawansowanych technologii pozwala przywrócić fizjologiczne czynności, a także poprawić komfort i jakość życia. Zyskując nowy, zdrowy uśmiech, pacjenci odzyskują poczucie atrakcyjności i pewności siebie. Chętnie uczestniczą w spotkaniach towarzyskich, podnoszą swoje kwalifikacje czy stają się bardziej efektywnymi pracownikami.
Co ważne, każdy brak w uzębieniu należy niezwłocznie uzupełnić tak, aby nie dopuścić do zaburzeń zgryzu, stawów skroniowo-żuchwowych, trudności w sprawnym odgryzaniu i przeżuwaniu pokarmów, problemów z wyraźnym wysławianiem się czy zaniku kości wyrostka. Dlatego lepiej nie zwlekać i skorzystać z pomocy specjalisty.