Czym zajmuje się psychoonkologia?

Written by
Psychoonkologia

Psychoonkologia jest stosunkowo nową interdyscyplinarną dziedziną medycyny. Porusza ona kwestie związane z kondycją psychiczną zarówno pacjenta leczonego onkologicznie,
jak i najbliższych członków jego rodziny. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż w 2020 roku to właśnie choroby nowotworowe stanowiły drugą najczęstszą przyczynę zgonu. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że rak coraz częściej dotyka osoby młode, w tym również dzieci i młodzież. Podstawowym i głównym celem psychoonkologii jest więc pomoc terapeutyczna oraz zapewnienie najwyższego komfortu psychicznego zarówno chorych pacjentów, jak i ich najbliższych.

Jakie są obszary działania psychoonkologii?

Wyróżniamy 3 główne obszary działań psychoonkologii:
● Profilaktyka, polegająca na nieustannym uświadamianiu, jakie zagrożenia i konsekwencje niesie ze sobą choroba nowotworowa.
● Niesienie pomocy psychologicznej pacjentom onkologicznym, a także osobom z ich najbliższego otoczenia. Mimo że diagnozę i leczenie przeprowadza lekarz onkolog, to nie jest to jedyny pełnoprawny członek zespołu medycznego, który może pomóc pacjentowi. Lekarzem takim może być właśnie psychoonkolog warszawa.
● Psychoedukacja personelu pracującego z osobami chorymi, czyli uświadomienie jak ważna jest odpowiednia komunikacja z pacjentem. Wbrew pozorom to właśnie dialog pełni niezwykle istotną rolę w procesie radzenia sobie z chorobą.

Jak psychoonkolog może pomóc pacjentowi?

Nie ulega wątpliwości, że choroba nowotworowa jest niebywale trudną, a niekiedy nawet kryzysową sytuacją. Niejednokrotnie zdarza się, że życie pacjenta onkologicznego po usłyszeniu diagnozy przewraca się do góry nogami. Zwykle proces choroby składa się z kilku etapów, które mogą okazać się niezwykle obciążające dla zdrowia psychicznego.
Zwykle spotkania z psychoonkologiem odbywają się indywidualnie, a podczas rozmów szczególny nacisk kładziony jest na:

● adaptację i oswojenie pacjenta z chorobą,
● wsparcie emocjonalne zarówno samego chorego, jak i najbliższych mu osób,
● zwalczanie lęku i wszelkich obaw przed leczeniem,
● walka z zaburzeniami poczucia bezpieczeństwa,
● zwalczanie stresu.

Wbrew pozorom wsparcie psychoonkologiczne to niezwykle ważny elementem w walce z chorobą. Pacjenci, korzystający z tego typu wsparcia mogą poczuć wyraźną ulgę, a także do
perfekcji opanować radzenie sobie z silnym stresem i negatywnymi emocjami, które towarzyszą im niemal na każdym kroku. Pacjent poznaje sposoby radzenia sobie z nowymi i
nieznanymi dotąd sytuacjami. Należy pamiętać jednak o tym, że w Polsce możliwość korzystania ze wsparcia m.in. psychoonkologa ograniczona do wizyt prywatnych. Niektóre ośrodki medyczne oferują jednak nieodpłatną pomoc chorym i ich rodzinom.

Article Tags:
·
Article Categories:
Medycyna · Zdrowie

Comments are closed.

Shares