Wykładzina dywanowa to rodzaj nawierzchni używanej powszechnie w domach, biurach lub innych pomieszczeniach. Wyróżnia się estetycznym wyglądem, a dodatkowo skutecznie ociepla wnętrza. Aby zachowała swój pierwotny wygląd przez długi czas, niezbędne jest regularne czyszczenie runa przy użyciu profesjonalnych narzędzi oraz detergentów.
Odkurzanie i czyszczenie na sucho
Profesjonalne czyszczenie wykładzin to złożony proces, który wymaga odpowiedniego sprzętu, wiedzy oraz doświadczenia. Dobre firmy sprzątające rozpoczynają pracę od odpowiedniego przygotowania podłogi tekstylnej. Podejmowane działania polegają m.in. na dokładnym odkurzeniu nawierzchni w celu usunięcia z niej luźnych zanieczyszczeń w postaci kurzu lub piasku.
Po wykonaniu wstępnego czyszczenia firma sprzątająca biura może przystąpić do etapu zasadniczego. W przypadku występowania niewielkich zanieczyszczeń pracownik może zastosować metodę czyszczenia na sucho. Jej istota polega na wykorzystaniu środków chemicznych, które skutecznie pochłaniają brud nagromadzony w wykładzinie, usuwając z niej jednocześnie nieprzyjemne zapachy.
Pranie ekstrakcyjne i bonetowanie
Firmy czyszczące stosują również pranie ekstrakcyjne oraz bonetowanie. Metoda ekstrakcyjna wymaga zastosowania profesjonalnego urządzenia, które wtryskuje w wykładzinę odpowiednio dobrany detergent pod ciśnieniem, a następnie wyciąga z niej wszelkie zabrudzenia. Ta technika nadaje się do gruntowanego czyszczenia wykładzin w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego.
Zastosowanie nowoczesnych urządzeń o dużej mocy ssącej pozwala pozbyć się zalegającej w runie wilgoci, co minimalizuje ryzyko pojawienia się pleśni oraz grzybów i pozwala szybko przywrócić nawierzchnię do normalnej eksploatacji. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć jak przebiega profesjonalne pranie wykładzin legionowo to miejscowość, którą warto odwiedzić. Tam swą siedzibę mają firmy wyróżniające się doświadczeniem i jakością świadczonych usług.
Trzecia powszechnie stosowana metoda czyszczenia wykładzin to bonetowanie. Technika ta ma charakter dwuetapowy i polega na użyciu specjalistycznego sprzętu. W pierwszym etapie urządzenie wyposażone w szczotkę lub pad z mikrofibry dokładnie czyści nawierzchnię. Po wykonaniu tych czynności wykładzina jest płukana czystą wodą, a zalegająca wilgoć zostaje odessana za pomocą ekstraktora. Przyjmuje się, że metoda ta jest najbardziej skuteczna w przypadku występowania niewielkich zanieczyszczeń.
Podsumowanie
Profesjonalne czyszczenie wykładzin powinno zawsze kończyć się gruntownym osuszaniem nawierzchni za pomocą dmuchawy o dużej mocy i wydajności. Należy pamiętać, że wilgoć pozostająca w runie może całkowicie zniweczyć efekty wykonanej pracy i przyczynić się do rozwoju pleśni oraz nieprzyjemnych zapachów.