Sezon zimowy zwykle przynosi obniżenie odporności. Takiej sytuacji sprzyjają zarówno mroźne temperatury, jak i niedobory witamin, które wśród mieszkańców Polski bywają powszechne. W tym czasie nietrudno o przeziębienie czy wirusy, a jedną z najczęściej występujących chorób jest angina. Silny kaszel, irytujący ból gardła i obrzęk może bardzo utrudnić życie, a to tylko kilka z jej objawów. Czym jeszcze charakteryzuje się angina i jak z nią walczyć?
Angina – co to za choroba?
Angina to ostre zapalenie migdałków podniebnych i błony śluzowej gardła, a jej podłoże może być wirusowe lub bakteryjne. Obie odmiany są zakaźne, dlatego należy unikać kontaktu z osobą chorą. Zarazić można się poprzez drogę kropelkową lub bezpośredni kontakt z wydzieliną z gardła i nosa. Odmiana bakteryjna dotyka szczególnie dzieci i to u nich najczęściej można obserwować jej objawy. Ważne jest to, aby ich nie bagatelizować, tylko już przy pierwszym kaszlu czy bólu gardła udać się do lekarza rodzinnego. Szybkie wprowadzenie leczenia, a w tym antybiotyku, sprawi, że chory już po 24 godzinach od rozpoczęcia terapii antybiotykowej przestanie zarażać. Dzięki temu można uniknąć rozprzestrzeniania wirusów czy bakterii, a do tego o wiele szybciej wyzdrowieć.
Objawy anginy – jak ją rozpoznać?
Kaszel i ból gardła to objawy, które często pojawiają się przy jesiennych czy zimowych chorobach. Są na tyle powszechne, że czasem można je zbagatelizować i nie rozpoznać anginy. Jak więc zaobserwować ją u siebie lub swoich dzieci? Przede wszystkim najlepszym rozwiązaniem, niezależnie od objawów, będzie odwiedzenie lekarza. Dla najmłodszych członków rodziny dobrym wyjściem będzie skorzystanie z usług pediatry w Mińsku Mazowieckim (lub innym mieście), który wykluczy inne dziecięce choroby i wdroży odpowiednie leczenie. Jeśli jednak istnieje taka sytuacja, że z wyjściem od lekarza trzeba nieco zaczekać, to warto sprawdzić także inne objawy. Mogą się one różnić w zależności od tego, czy wynikają z anginy wirusowej, czy bakteryjnej.
Angina wirusowa – najczęstsze objawy:
- kaszel,
- ból gardła,
- obrzęk gardła,
- katar,
- gorączka,
- ogólne osłabienie organizmu,
- zmęczenie,
- bóle mięśni,
- biegunka.
Angina bakteryjna – najczęstsze objawy:
- kaszel,
- intensywny ból gardła,
- obrzęk gardła,
- objawy pojawiają się nagle,
- mogą wystąpić trudności z przełykaniem,
- wysoka gorączka,
- silne osłabienie organizmu,
- mogą występować nudności, a nawet wymioty.
Odmiana wirusowa z reguły jest łagodniejsza i jej objawy pojawiają się stopniowo, natomiast bakteryjna jest bardzo szybka i intensywna. W obu przypadkach najlepiej wdrożyć odpowiednie leczenie, zarówno ze względu na swoje zdrowie, jak i na bliskich, z którymi ma się kontakt w trakcie choroby. Lekarz rodzinny nie tylko rozpozna rodzaj anginy, ale także dobierze odpowiednie leki i pomoże stanąć na nogi. Nie warto zwlekać z wizytą, bo choć angina nie jest bardzo intensywna, to może uprzykrzyć życie. Odpowiedni antybiotyk, który jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami, i dużo odpoczynku pozwoli szybko i sprawnie pozbyć się choroby.