Najczęstsze problemy z kręgosłupem u seniorów – metody rehabilitacji

Written by
terapia manualna kręgosłupa

Ból kręgosłupa jest utrapieniem starszych ludzi. Często utrudnia lub wręcz uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Dyskopatia, osteoporoza, lumbago, choroba zwyrodnieniowa stawów, rwa kulszowa – to dolegliwości kręgosłupa, które najczęściej dotykają seniorów. Ważna jest profilaktyka, jednak jeśli problem już wystąpił, podstawą jest dobrze zaplanowana i systematycznie realizowana rehabilitacja.

Problemy z kręgosłupem u seniorów – najczęściej występujące dolegliwości

Na ból kręgosłupa uskarża się duża część seniorów. Wielu z nich, aby uniknąć dolegliwości bólowych, ogranicza ruch i wysiłek. To jednak najgorszy sposób na radzenie sobie z problemem. Niestety, w większości przypadków przyczynia się jedynie do pogłębienia dolegliwości zdrowotnych – nie tylko tych związanych z kręgosłupem.

Jedną z najczęściej występujących dolegliwości układu kostnego u seniorów, zwłaszcza u kobiet, jest osteoporoza. Wynika ona ze zwiększonej utraty wapnia, przez co kości stałą się osłabione, łamliwe i kruche, zwiększając ryzyko urazów. Lumbago to ostry ból w dolnej części pleców, powodem którego jest najczęściej przeciążenie kręgosłupa – na przykład przez dźwiganie. Dyskopatia jest schorzeniem związanym z przemieszczaniem się kręgów kręgosłupa. Naciskają one na nerwy, powodując ból, a czasem drętwienie kończyn. Na jej powstawanie wpływa nieprawidłowa postawa ciała, osłabienie mięśni pleców, otyłość czy urazy mechaniczne.

Wzmożony ucisk na nerw jest także powodem rwy kulszowej – tu w grę wchodzi ucisk na nerw kulszowy. Powoduje on ostry ból który który od pleców promieniuje poprzez pośladek do nogi. Nieleczona rwa kulszowa może powodować nawet całkowitą utratę sprawności fizycznej. Stenoza kręgosłupa to zwężenie kanału kręgowego. Choroba ta może być wrodzona lub być skutkiem zwyrodnienia kręgosłupa, choroby nowotworowej bądź dyskopatii. Oprócz promieniującego do nóg bólu objawia się trudnościami z chodzeniem, zawrotami głowy, a nawet drętwieniem kończyn. Seniorów bardzo często dotyka także choroba zwyrodnieniowa stawów. Wywołuje ją nadmierne obciążanie kręgosłupa lub brak ruchu. Występuje ból, usztywnienie kręgosłupa, z czasem również mrowienie, osłabienie nóg. Wiąże się z ostrym bólem podczas przemieszczania się.

Dolegliwości kręgosłupa – jak im przeciwdziałać? Rehabilitacja przy schorzeniach kręgosłupa

Problemy z kręgosłupem są często przyczyną złych nawyków. Siedzenie i chodzenie w nieodpowiedniej pozycji, dźwiganie ciężkich przedmiotów, częste schylanie się, ale także brak ruchu – mają one ogromny wpływ na powstawanie i pogłębianie się schorzeń kręgosłupa. Odpowiednia, świadoma troska o zdrowie pleców może oszczędzić drogiego leczenia, a przede wszystkim wpływa na komfort życia. Dlatego tak ważne jest zachowanie prawidłowej postawy ciała podczas wykonywania codziennych czynności, odpowiednia, bogata w wartości odżywcze dieta, a także systematyczne ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie pleców.

W dobraniu odpowiednich ćwiczeń na wzmocnienie pleców pomoże doświadczony rehabilitant, który wskaże, jak ćwiczyć aby pomóc walczyć z już istniejącymi problemami i nie dopuścić do powstawania kolejnych, a przede wszystkim nie zaszkodzić sobie wykonywaniem źle dobranych ćwiczeń. Rehabilitacja na Ursynowie w Warszawie to rozwiązanie odpowiednie dla seniorów uskarżających się na bóle kręgosłupa. Oczywiście, równie ważna jest wizyta u lekarza, który zdiagnozuje problem. Rehabilitant dobierze ćwiczenia odpowiednie dla danej osoby, uwzględniając potrzeby i możliwości chorego. Rehabilitacja na Ursynowie jest świetnym rozwiązaniem także dla tych seniorów, którzy chcą przeciwdziałać powstawaniu problemów z kręgosłupem poprzez wykonywanie regularnych, odpowiednio do ich indywidualnych potrzeb dobranych ćwiczeń. Ulgę przynoszą też specjalistyczne masaże przeprowadzone w gabinecie fizjoterapeuty.

Article Categories:
Medycyna

Comments are closed.

Shares