Na co zwrócić uwagę, zatrudniając alpinistów przemysłowych? 

Written by
prace na wysokości Warszawa

Alpinista przemysłowy to osoba, która wykonuje pracę na wysokości w podwieszeniu lub w podparciu. W tym zawodzie korzysta się z technik linowych, które sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zawodzą podnośniki, drabiny czy rusztowania. W jaki sposób zatrudnić sprawdzonego alpinistę przemysłowego i na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak wygląda praca alpinisty przemysłowego?

Przed zatrudnieniem alpinisty przemysłowego należy wiedzieć, że zawód ten nie jest dla każdego. Praca odbywa się na dużych wysokościach i często w bardzo trudnych warunkach. Nie ma więc miejsca nawet na niewielkie błędy, które mogą być tragiczne w skutkach. Dlatego tak ważne jest wsparcie odpowiedniego sprzętu. Niezbędne będą więc profesjonalne liny alpinistyczne oraz pozostałe elementy ekwipunku, ale o nich za chwilę.

Alpiniści przemysłowi realizują wiele zróżnicowanych zadań. Można ich zauważyć np. przy myciu okien wieżowców czy podczas wieszania banerów reklamowych. Kwalifikacje ekspertów w dziedzinie alpinizmu cenione są również na platformach wiertniczych, wiatrakach, kominach, w elektrowniach czy przy pracach na wysokich budynkach użytkowych i mieszkalnych.

Przy wsparciu lin alpinistycznych można dotrzeć na daną wysokość i zamontować nadajnik, przeprowadzić ocenę techniczną konstrukcji, a także wykonać prace serwisowe.

Ekwipunek alpinisty przemysłowego

O profesjonalizmie alpinisty przemysłowego świadczy m.in. jego ekwipunek. Warto pamiętać, że sprzęt powinien być odporny na farby, rozpuszczalniki, kleje oraz inne środki chemiczne, z jakimi może mieć styczność podczas użytkowania. Ponadto każdy element wyposażenia (np. lina statyczna czy kask alpinistyczny) musi być zgodny z europejskimi normami prac na wysokości, o czym świadczy certyfikat CE. Sprzęt sprawdzany jest za każdym razem przed przystąpieniem do pracy oraz podczas rutynowych kontroli.

Do niezbędnych elementów wyposażenia należy oczywiście kask czy uprząż robocza, z którą można zintegrować uprząż piersiową. Niezbędne będą również specjalistyczne karabinki oraz przyrządy do podchodzenia i przyrządy zjazdowe. Natomiast do wymaganych lin alpinistycznych należą: lina dynamiczna oraz lina statyczna.

W rękach alpinisty przemysłowego sprawdzą się również bloczki do przenoszenia ciężarów, płytki stanowiskowe, lonże czy wytrzymałe taśmy. Bardzo ważny jest także odpowiedni ubiór, gdyż pogoda na dużych wysokościach lubi zaskakiwać.

Liczy się charakter

Przed zatrudnieniem alpinisty przemysłowego pamiętaj, że ekwipunek to nie wszystko. Nawet najlepsze liny alpinistyczne nie znajdą zastosowania w rękach osoby nieprzygotowanej psychicznie.

Doświadczenie w pracy na wysokościach, odporność na stres oraz żelazne nerwy to elementy, którymi powinien wykazać się każdy profesjonalista. Warto nadmienić, że dla takich osób praca często stanowi prawdziwą pasję. Alpiniści przemysłowi chętnie uczęszczają na zawody w technikach linowych i podejmują nowe wyzwania. Z takimi osobami na pewno warto współpracować.

 

 

 

Article Categories:
Biznes

Comments are closed.

Shares