Jazda na longboardzie – dla kogo?

Written by
longboard shop

Jazda na deskorolce staje się popularna nie tylko wśród młodzieży, ale również nieco starszych osób. Producenci sprzętu tworzą deskorolki o odmiennych właściwościach i parametrach, tak by każdy znalazł idealną dla siebie. Co więcej, klasyczną deskorolkę doskonale zastępuje longboard.

Różnice między deskorolką a longboardem

W obu przypadkach mamy do czynienia z deską osadzoną na dwóch osiach z podwójnymi kołami, jednak to dwa nieco inne sprzęty. Longboard jest przede wszystkim dłuższy od deskorolki, bowiem ich długość może wynosić od 68 do aż 130 cm. Te najdłużej bez wątpienia zachwycają klientów podczas zakupów w skate sklepie. Różnice w szerokości są zdecydowanie mniejsze – od 22 do 25 cm.

Longboard – dla kogo będzie idealnym sprzętem?

Zmiany w budowie longboardów wpływają na jego właściwości. Przede wszystkim różnice w długości przekładają się na dużo lepszą dynamikę, w związku z tym użytkownicy longboardów mogą rozwijać znacznie większe prędkości niż podczas jazdy na tradycyjnej deskorolce. Większe kółka to także lepsza absorpcja drgań, gwarancja lepszej równowagi i stabilności w trakcie jazdy, a także większa odporność na nierówności terenu.

Longboard to idealny wybór dla:

  • Osób początkujących – większa stabilność longboardu i lepsza absorpcja drgań sprawia, że nauka jazdy staje się dużo łatwiejsza,
  • Zwolenników szybkiej, dynamicznej jazdy – specyficzna budowa umożliwia rozwijanie większych prędkości podczas jazdy, a dzięki różnicom w długości poszczególnych modeli, każdy znajdzie tę idealną dla siebie.
  • Miłośników długodystansowej jazdy – sposób wykonania longboardu umożliwia komfortowe pokonywanie długich, wymagających tras.

Cięższy, nieco bardziej toporny longboard nie sprawdzi się dla stałych bywalców skateparków i osób preferujących jazdę w stylu freestyle.

Jak wybrać odpowiedni longboard?

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, w jakim celu będzie wykorzystywany sprzęt: do jazdy długodystansowej czy wyczynowej. Oprócz długości longboardy odróżnia kształt deski. Typowe rodzaje, dostępne w longboard shop to:

  • Pintail – to klasyczny longboard, którego kształt łezki ze zwężeniami przy kołach sięga lat 70. Jego długość najczęściej wynosi ok. 100 cm. Jest idealnym wyborem dla osób początkujących i tych, którzy podczas jazdy stawiają na komfort i wygodę,
  • Twin tip – dzięki swojej symetryczności jest nieco bardziej uniwersalny. Umożliwia jazdę w obu kierunkach, sprawdza się podczas wykonywania tricków. To propozycja dla osób rozpoczynających swoją przygodę z jazdą w stylu freestyle,
  • Drop through – w odróżnieniu od deski twin tip, ma nieco niżej zawieszony blat, dzięki czemu umożliwia szybszą jazdę. Ten rodzaj longboardu świetnie sprawdzi się osobom nieco bardziej zaawansowanym,
  • Rocer – to propozycja dla zaawansowanych użytkowników longboardu, którzy jazdę wyczynową i downhill mają opanowany do perfekcji.

Bez względu na to, czy przygoda z longboardem dopiero się rozpoczyna, czy jest już zaawansowana, szeroki wybór desek sprawia, że każdy znajdzie idealną dla siebie!

Article Categories:
Lifestyle

Comments are closed.

Shares