Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Choć jeszcze kilka dekad temu konstrukcje betonowe stanowiły zdecydowaną większość budownictwa jednorodzinnego, to obecnie coraz bardziej popularna staje się budowa domu z drewna. Domy drewniane wykazują wiele zalet, które sprawiają, że są bardzo atrakcyjną inwestycją, mają także swoje wady. Warto zapoznać się i z jednymi, i drugimi, aby podjąć właściwą decyzję, a także upewnić się, że wybrana firma remontowo-budowlana sprosta wymaganiom konstrukcji.
Ekologia i oszczędność, czyli jakie zalety ma budowa domu z drewna?
Budowa domu z drewna od wieków praktykowana jest w USA, kanadzie czy w Skandynawii głównie ze względu na powszechny dostęp do materiału, ale i trwałość oraz ekologię takich domów, a także ich wysoką estetykę. Z tych samych względów także i w Polsce domy drewniane stają się coraz bardziej popularne.
Krótki czas budowy i oszczędność pieniędzy
Szybki czas budowy sprawia, że budowa domu z drewna jest atrakcyjną opcją dla inwestorów. Przede wszystkim dom ten uniezależnia ekipę budowlaną od przerw technologicznych, które są wymagane przy budowie tradycyjnych budynków betonowych. Dodatkowo możliwe jest stosowanie prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych, czyli gotowych modułów ścian i stropów, dzięki którym dobra firma remontowo-budowlana jest w stanie wybudować dom nawet w przeciągu trzech miesięcy. Co więcej, budowa domu z drewna pozwala zaoszczędzić nawet 1/3 środków finansowych potrzebnych do wybudowania takiego samego domu murowanego.
Trwałość konstrukcji drewnianych
Obecnie domy drewnienie wykonane są z wysokiej jakości specjalnie wyselekcjonowanego i zabezpieczonego przed warunkami atmosferycznymi drewna. Dzięki korzystaniu z materiałów ognioodpornych otrzymywanych z wykorzystaniem najnowszych technologii budowa domu z drewna jest równie trwałym rozwiązaniem, jak tradycyjne budownictwo betonowe.
Ekologiczny i plastyczny materiał
Budowa domu z drewna oznacza także oszczędności związane z jego ogrzewaniem oraz łatwością jego przebudowy i rozbudowy. Drewno jest materiałem ekologicznym, który wykazuje dobrą izolację cieplną. Latem nie nagrzewa się do wysokich temperatur, zapewniając miły chłód w środku domu, z kolei zimą dobrze zatrzymuje ciepło wewnątrz. Drewno jest również materiałem plastycznym i łatwym w obróbce. Oznacza to, że pozwala na realizację niestandardowych projektów, ale i w razie konieczności dobra firma remontowo-budowlana będzie w stanie przebudować lub rozbudować taki dom.
Niedogodności, których może przysporzyć budowa domu z drewna
Choć budowa domu z drewna ma liczne zalety, warto także zaznajomić się z wadami takich konstrukcji. Dzięki tej wiedzy można łatwiej oszacować opłacalność takiej konstrukcji zarówno w fazie budowy, jak i przyszłego użytkowania.
Profesjonalna firma remontowo-budowlana
Budowa domu z drewna to przede wszystkim znalezienie dobrego wykonawcy. W Polsce z roku na rok powstaje coraz więcej domów drewnianych, dlatego można natrafić na problem ze znalezieniem odpowiednich fachowców. Dobra firma remontowo-budowlana powinna posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w stawianiu tego typu drewnianych konstrukcji. Wiąże się to z odpowiednio wyższą ceną jej usług, które nie zawsze są gwarancją dobrze wykonanej pracy.
Konserwacja i renowacja
Choć budowa domu z drewna pozwala postawić konstrukcję o wysokiej trwałości, warto pamiętać, że drewno jest materiałem, który raz na jakiś czas wymaga przeglądów i konserwacji. Jest o szczególnie istotne w miejscach, gdzie dom narażony jest na silne działanie czynników atmosferycznych i dużych wahań temperatur. Są to czynności niezbędne, jeśli chodzi o bezpieczne użytkowanie domu, a te wiążą się zawsze z dodatkowymi kosztami.
Budowa domu z drewna jest niezwykle atrakcyjną inwestycją dla tych osób, które w krótkim czasie chcą wybudować trwały i ekologiczny budynek. Choć w fazie budowy koszt drewnianego domu jest mniejszy niż domu murowanego, to wymaga on regularnej konserwacji i renowacji w trakcie jego użytkowania. Warto wziąć pod uwagę wszystkie zalety i wady tych konstrukcji oraz upewnić się, że wybrana firma remontowo-budowlana posiada odpowiednie doświadczenie i dobrą renomę, dzięki czemu odda w nasze ręce wymarzony dom.