Problemy psychiczne dzieci i nastolatków w Polsce

Written by
psychoterapia dla dzieci

Problemy psychiczne często dotykają dzieci oraz nastolatków. Jak sytuacja wygląda w Polsce i na świecie oraz w jaki sposób można pomóc najmłodszym? O tym w niniejszym poradniku. Oto garść statystyk i ważnych wskazówek.

Statystyki nie napawają optymizmem

Na początek kilka statystyk ze świata. Według Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci jedna na siedem osób w wieku od 10 do 19 lat zmaga się z zaburzeniami psychicznymi. Przy czym mowa tu jedynie o zdiagnozowanych przypadkach. Na całym świecie to nawet 80 mln dzieci w wieku od 10 do 14 lat i 86 mln w wieku 15-19 lat. Natomiast aż 46 tys. młodych osób rocznie odbiera sobie życie. Oznacza to, że samobójstwo stanowi czwartą najczęstszą przyczyną śmierci wśród młodzieży.

W 2020 roku wzrosła liczba samobójstw wśród dzieci w Polsce. Aż 107 młodych osób odebrało sobie życie, a problem ten najczęściej dotyczył grupy wiekowej 13-18 lat. Ponadto tylko jeden z wielu dostępnych telefonów zaufania odnotował 747 sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia – to aż o 43% więcej niż w 2019. Wielu rodziców nadal jednak nie docenia psychoterapii, a bardzo często zwyczajna rozmowa nie wystarczy, aby ochronić dziecko.

Przyczyny zaburzeń psychicznych

Przyczyny zaburzeń psychicznych są zróżnicowane. Często kłopoty pojawiają się na skutek strachu związanego z niespełnieniem oczekiwań. Dzieci mogą czuć się przytłoczone zadaniami szkolnymi, a także obowiązkami narzucanymi przez rodziców.

Różnego rodzaju zaburzenia pojawiają się również na skutek traumatycznych wydarzeń z przeszłości. Odejście bliskiej osoby powoduje nie tylko ból, ale niekiedy również lęki, z którymi należy walczyć za pomocą skutecznej psychoterapii dla dzieci i młodzieży.

Problemy psychiczne często towarzyszą również dzieciom, których dotknęła nagła zmiana środowiska. Adaptacja w nowej szkole może być niezwykle trudna. Do tego dochodzi obawa o brak akceptacji ze strony rówieśników oraz wymagania stawiane przez nowych nauczycieli.

To oczywiście tylko niektóre spośród wielu przyczyn problemów psychicznych. Oczywiście należy odróżnić poważne kłopoty od smutku, który dotyka każdego dziecka. Żadnego sygnału nie wolno jednak lekceważyć, dlatego obserwacja pociechy i szczere rozmowy mają kluczowe znaczenie.

Jak można pomóc dziecku?

Najmłodszym mogą towarzyszyć nie tylko lęki, ale również ból brzucha w stresowych sytuacjach, problemy ze snem, niechęć do nauki, a także wycofywanie się z relacji społecznych. Po zauważeniu takich objawów należy porozmawiać z dzieckiem oraz szczegółowo omówić symptomy z nauczycielem i pedagogiem szkolnym.

Kolejnym krokiem będzie wizyta u specjalisty, który postawi dokładną diagnozę, a następnie zaproponuje psychoterapię. W zależności od sytuacji długość leczenia może bardzo się różnić. Czasami wystarczy kilka wizyt, a innym razem najlepszym wyjściem będzie długotrwałe leczenie. Najlepiej sięgnąć po wsparcie doświadczonego specjalisty, który cieszy się renomą wśród rodziców. To bez wątpienia rekomendacja godna zaufania.

Article Categories:
Zdrowie

Comments are closed.

Shares