Jak poprawić jakość snu?

Written by
rolety materiałowe

Sen jest dla człowieka bardzo ważny, jego niedobór odbija się na naszym zdrowiu. Zwróć uwagę na kilka czynników, które razem składają się na dobry jakościowo sen.

Zaciemnienie pokoju

Na jakość snu wpływ ma bardzo dużo aspektów, a jedną z nich jest odpowiednie zaciemnienie pokoju. Nawet najmniejsze promienie światła wpadające do naszego pokoju przez okna mogą nam przeszkadzać w spokojnym, głębokim śnie. Rozwiązaniem tego problemu mogą być rolety zaciemniające. Zamontowanie tego typu rolet ograniczy ilość światła wpadającego do naszego pokoju, co sprawi, że w pomieszczeniu będzie ciemniej, przez co sen będzie lepszy. Rolety materiałowe mają też tę zaletę, że w okresie letnim możemy ich używać w ciągu dnia do ograniczenia ilości promieniowania słonecznego, które dostaje się do naszego pokoju, przez co panuje w nim niższa temperatura, która również wpływa na jakość snu.

Odpowiednia temperatura

Tak jak już wspomnieliśmy, do dobrego snu potrzebna jest też odpowiednia temperatura. Nie może być ona ani za niska, ani za wysoka. Optymalna temperatura powietrza do snu powinna oscylować w granicach 16 °C – 19 °C. To właśnie przy takiej temperaturze powietrza zachodzi efektywniejsza regeneracja naszego organizmu, przez którą rano budzimy się wypoczęci i gotowi do działania. W okresie letnim do zapewnienia odpowiedniej temperatury przez cały czas trwania naszego snu przydadzą się rolety zaciemniające. Latem w Polsce słońce wschodzi stosunkowo wcześnie i potrafi bardzo intensywnie świecić, jeśli nie skorzystamy z rolet, to prawdopodobnie będzie nam za gorąco.

Brak używek

Na jakość snu negatywnie wpływa zwłaszcza alkohol. Mimo że wydaje się, iż sen po spożyciu alkoholu jest lepszy, ponieważ szybciej zasypiamy, to tak naprawdę jest to tylko złudzenie. Alkohol nawet w małych ilościach powoduje spłycenie snu. Wpływ na to ma substancja powstająca w procesie metabolizowania przez nasz organizm alkoholu, która wytwarzana jest niezależnie od ilości wypitego alkoholu. Na jakość snu negatywnie wpływa też pobudzenie układu nerwowego, dlatego przed snem lepiej zrezygnować z kawy i herbaty, które działają pobudzająco na nasz organizm. Jeśli w ciągu dnia pijemy dużo kawy, to wieczorem przed snem warto wypić wodę z magnezem. Magnez poprawi jakość naszego snu poprzez między innymi regulację poziomu melatoniny.

Podsumowanie

Podsumowując, na jakość snu wpływa duża liczba czynników, i wszystkie z nich są tak samo istotne. Jeśli zadbamy o odpowiednie zaciemnienie (które mogą zagwarantować nam rolety zaciemniające), odpowiednią temperaturę oraz przed snem zrezygnujemy z używek, rano wstaniemy zdecydowanie bardziej wypoczęci.

Article Categories:
Dom

Comments are closed.

Shares