Regeneracja sprężarek – powierz to profesjonalistom

Written by
regeneracja sprężarek

Regeneracja sprężarek jest ważną czynnością, gdyż pozwala na zachowanie najważniejszych podzespołów w odpowiednim stanie technicznym. Dzięki temu nie tylko poprawia się kultura ich pracy, ale również znacząco wydłuża się okres eksploatacyjny. A jak przebiega regeneracja sprężarek i co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Weryfikacja poszczególnych podzespołów podstawą regeneracji

Aby dobrze wykonać to zadanie, należy posiadać odpowiednią wiedzę techniczną oraz podjąć właściwe działania w odpowiedniej kolejności. Najpierw następuje całkowity demontaż sprzętu oraz zbadanie stanu poszczególnych podzespołów. Dzięki temu można poznać przyczynę usterki w sprężarce oraz wymienić na nowe te części, których ponowne wykorzystanie mogłoby skutkować pogorszeniem osiąganych parametrów pracy.

Kwalifikacja elementów

Kolejnym krokiem w trakcie regeneracji jest wyczyszczenie poszczególnych elementów oraz kwalifikowanie ich do ponownego wykorzystania, lub naprawy. W trakcie tego działania serwis sprężarek wykorzystuje preparaty czyszczące, które nie powodują uszkodzeń na mytych komponentach. Dodatkowo specjalistyczne procedury przywracają poszczególne elementy do stanu fabrycznego. Te części, które są zupełnie zepsute, zastępuje się nowymi, natomiast podzespoły wymagające korekt kieruje się do obróbki mechanicznej, o której więcej piszemy poniżej.

Obróbka mechaniczna

Prace obróbkowe obejmują liczne procesy, wśród których znajdziemy między innymi: wytaczanie, toczenie, szlifowanie i inne. Kiedy dany element został na podstawie wcześniejszej weryfikacji określony, jako zdatny do użytku, to wówczas jest on łączony w komponentem nowym. Takie połączenia po wymianie w nich uszczelek i zaworów, są już możliwe do ponownego montażu. Czasami też działania serwisowe obejmują również panewki główne czy też głowicę.

Montaż sprężarki  i weryfikacja poprawności działania

Podstawowym wymogiem prawidłowego montażu jest oczywiście dokładne skompletowanie wszystkich elementów. Oprócz tego istotne jest też przeprowadzanie precyzyjnych pomiarów pozwalających rzetelnie sparować ze sobą poszczególne podzespoły. Po zmontowaniu wszystkiego następuje już przejście do weryfikacji poprawności działania całego urządzenia. Z reguły polega ona na sprawdzeniu pracy sprężarki powietrza na stanowisku roboczym. Jeśli w trakcie przeprowadzanych testów okaże się, że wszystkie parametry wykazują odpowiedni stan i działają, jak należy, to dopiero wówczas regenerację można uznać za w pełni zakończoną.

Jak regenerować sprężarkę to tylko u fachowców

Gdy serwis sprężarek powietrza odpowiednio wykona swoje zadanie, to wówczas zregenerowana sprężarka powietrza odzyskuje swoje pierwotne parametry użytkowe, przez co praktycznie nie odstaje pod kątem jakości pracy od nowych urządzeń. Dlatego też mając na uwadze to, jak wiele pożytku może ta czynność przynieść, warto powierzyć ją wyłącznie doświadczonym wykonawcom, którzy użyją do niej wyłącznie oryginalnych części. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się bowiem z pełnego efektu regeneracji.

Article Categories:
Technologie

Comments are closed.

Shares